پاسخ قاطع امام باقر به منافق گمراهگر

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاسخ قاطع امام باقر به منافق گمراهگر
شخصی معروف به «کثیرالنوا» (یعنی کسی که هسته‏ی زیاد دارد) در کوفه سکونت داشت و قلبش بر اثر همنشینی با افراد ناباب، نسبت به امام باقر علیه‏السلام تیره و تار و در شک و تردید و حالت نفاق بود. جابر بن عبدالله انصاری می‏گوید: من همراه حدود پنجاه نفر، در مدینه در محضر امام باقر علیه‏السلام بودیم، ناگاه همین شخص (کثیرالنوا) وارد مجلس شد و به امام باقر علیه‏السلام گفت: «مغیرة بن عمران در نزد ما است و اعتقاد دارد که همراه تو فرشته‏ای وجود دارد که کافر را از مؤمن، و شیعه را از غیر شیعه به تو معرفی می‏کند.»
[کثیرالنوا، که خود در این مورد تردید داشت، می‏خواست در ضمن مسخره کردن و بیان مطلب از دیگری، از امام سخن بشنود] امام باقر: تو چه شغلی داری. کثیرالنوا: گندم فروش هستم. امام باقر: دروغ می‏گویی. کثرالنوا: گاهی جو هم می‏فروشم. امام باقر: دروغ می‏گویی بلکه فروشنده‏ی هسته‏ی خرما هستی. کثیرالنوا: چه کسی این موضوع را به تو خبر داد؟ امام باقر: همان خدایی که شیعه‏ی مرا از دشمن من به من می‏شناساند، اینک خبر دیگر به تو بدهم، «تو از دنیا نمی‏روی مگر اینکه حیران و سرگردان می‏شوی بعد می‏میری.» جابر می‏گوید: کثیرالنوا به کوفه بازگشت، پس از مدتی به کوفه رفتیم و جویای حال او شدیم، ما را به پیرزنی راهنمایی کردند، نزد او رفتیم و سراغ کثیرالنوا را از او گرفتیم، او گفت: «کثیرالنوا سه روز است بر اثر بیماری سرگردانی و گیجی از دنیا رفته است.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمه، ج 2، ص 255.

منبع: نگاهی بر زندگی امام باقر؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ مطهر چاپ دوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir