استفاده از پند و تذکر در مسیر اصلاح‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
استفاده از پند و تذکر در مسیر اصلاح‏
در بینش امام باقر (ع)، امر به امر به معروف و نهی از منکر ضروریترین گامی است که باید در طریق اصلاح جامعه و حتی برای حفظ سلامت و صلاح جامعه، برداشته شود.
مبارزه با کجروی‏ها و اصلاح مفاسد اجتماعی و جباریت حاکمان، همیشه مستلزم حرکت‏های قهرآمیز و خونین نیست، بلکه نخست باید با منطق، اهداف، خواسته‏ها و ارزش‏ها را مطرح کرد، و زمینه‏ی تحول فکری و فرهنگی را پدید آورد و در صورت تأثیر نکردن آن، به مواضع قهرآمیز روی آورد. امام باقر (ع) می‏فرماید: همانا امر به معروف و نهی از منکر، راه انبیا و شیوه‏ی صالحان است. تکلیفی است بزرگ، که همه‏ی واجبات و ارزش‏های ضروری در پرتو آن تحقق می‏پذیرد، و اندیشه‏ها در نتیجه‏ی آن از گزند خناسان ایمن می‏ماند، و راه‏ها به وسیله‏ی آن، امنیت پیدا می‏کند و روابط اقتصادی سالم شکل می‏گیرد و حق مظلومان از ظالمان، باز گرفته می‏شود. زمین آباد می‏گردد و از دشمنان انتقام گرفته می‏شود و کارها سامان می‏یابد. [1] .
و می‏فرمود: بد جامعه‏ای است آن جامعه‏ای که امر به معروف و نهی از منکر را ارج ننهد و با دید عیبجویی به آن نگاه کند! [2] .

پی نوشت ها:
[1] ان الامر بالمعروف والنهی عن المنکر سبیل الأنبیاء، و منهاج الصلحاء، فریضة عظیمة بها تقام الفرائض و تأمن المذاهب و تحل المکاسب و ترد المظالم و تعمر الارض و ینتصف من الاعداء و یستقیم الامر. وسائل الشیعة 11 / 395؛ فروع کافی 5 / 56.
[2] بئس القوم یعیبون الامر بالمعروف و النهی عن المنکر. فروع کافی 5 / 57.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir