تعلیم فقه و شیوه صحیح اجتهاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
تعلیم فقه و شیوه صحیح اجتهاد
تعلیم مسایل فقهی و پاسخگویی به پرسش‏ها در زمینه‏ی احکام شرعی، یکی از زمینه‏های مهم زندگی ائمه (ع) به ویژه‏ی امام باقر (ع) و امام صادق (ع) بوده است.
عصر امام باقر (ع)، آغاز پیدایش فرصتی بود تا حاملان واقعی علوم قرآن، بتوانند به تعلیم شاگردان و ترویج احکام و تحکیم مبانی فقهی بپردازند. البته این زمینه‏ها در عصر امام صادق (ع) هموارتر گشت و از آن پس دوره‏ی سختگیری فزونتر حاکمان نسبت به ائمه ادامه یافت و این زجر و شکنجه تداوم داشت تا عصر امامت به غیبت انجامید.
امام باقر (ع) در تصحیح اندیشه‏ها و زدایش انحراف‏ها، تنها به مبارزه و رویارویی اکتفا نکرد، بلکه با بیان احکام و گاه تبیین شیوه‏ی استنباط احکام از قرآن و سنت پیامبر، پایه‏های فقاهت و اجتهاد صحیح را استحکام بخشید. روایات فقهی نقل شده از امام باقر (ع)، بیش از آن است که بتوان در این مجموعه گرد آورد؛ زیرا کمتر بابی از ابواب فقهی را می‏توان یافت که در فروع مختلف آن، سخنی از امام باقر (ع) وارد نشده باشد. مجموعه‏های روایی - فقهی خود گواه این سخن است.
محمد ابوزهره از پژوهشگران اهل سنت در کتاب تفصیلی خویش الامام الصادق در تبیین جایگاه علمی و معنوی امام باقر (ع) می‏گوید: امام محمد باقر (ع) وارث پدر خویش در پیشوایی علمی و مقام شریف هدایتگری بود. از این جهت عالمان از شهرها و سرزمین‏های اسلامی به جانب وی رهسپار می‏شدند. هیچ فردی - از عالمان - به مدینه وارد نمی‏شد، مگر این که برای کسب معرفت و دانش به خانه‏ی امام محمد باقر (ع) مراجعه می‏کرد. در میان کسانی که به خدمت وی می‏رسیدند، هم چهره‏های شیعی و هم سنی دیده می‏شوند و گاه منحرفان افراطگر نیز خود را به وی نزدیک می‏کردند ولی امام در برابر آنان موضعی قاطع گرفته و ایشان را طرد می‏کرد. بسیاری از پیشوایان فقه و حدیث به حضور وی رسیده‏اند، از آن جمله: سفیان ثوری، سفیان بن عیینه - محدث مکه - و ابوحنیفه - فقیه اهل عراق -. مرام امام باقر (ع) چنین بود که هر گاه فردی به حضورش می‏رسید، حقایق ناب را برای او تبیین می‏کرد. [1] .
ابوزهره سپس به نقل گفتگویی که میان امام باقر (ع) و ابوحنیفه در زمینه‏ی رد قیاس و نقش آن در تحریف دین صورت گرفته، پرداخته است و در پی آن می‏گوید:
از این گفتگو - که امام باقر در موضع ارشاد و بازجویی از روش ابوحنیفه قرار گرفته - استفاده می‏شود که امام باقر (ع) برای علمای عصر خود، عنوان پیشوایی داشته است؛ زیرا عالمان به حضور وی می‏رسیده‏اند و او بر اساس گزارش‏ها و اطلاعاتی که از آنان در اختیار داشته به نقد و محاسبه‏ی ایشان می‏پرداخته است. چونان رئیسی که بر نیروهای تحت سرپرستی خود حکم می‏کند تا بر راه حق گام نهند و آنان نیز با کمال میل و رغبت این ریاست و پیشوایی را پذیرفته باشند. [2] . دلایل و قراینی که صحت نظریه‏ی ابوزهره را در این زمینه تأیید می‏کند، فراوان است. از آن جمله روایتی را می‏توان نام برد که ابوحمزه‏ی ثمالی نقل کرده است:
ابوحمزه‏ی ثمالی می‏گوید: در مسجدالرسول (ص) نشسته بودم که مردی پیش آمد، سلام کرد و گفت: تو کیستی؟ گفتم: از مردم کوفه‏ام. به او گفتم: در جستجوی چه هستی؟ مرد گفت: آیا ابوجعفر محمد بن علی (ع) را می‏شناسی؟ گفتم: آری می‏شناسم، به ایشان چه کار داری؟ مرد گفت: چهل مسأله آماده کرده‏ام تا از او سؤال کنم. آن چه پاسخ داد، حقش را بگیرم و باطلش را وانهم. ابوحمزه گوید: به او گفتم: آیا فرق حق و باطل را می‏دانی و ملاک تشخیص آن را می‏شناسی! مرد گفت: آری می‏شناسم. گفتم: اگر حق و باطل را می‏شناسی و ملاک آن را در دست داری، پس چه نیازی به امام باقر (ع) خواهی داشت؟! مرد گفت: شما کوفیان کم ظرفیت و ناشکیبایید! در این میان، امام باقر (ع) وارد مسجد شد، در حالی که جمعی از مردم خراسان و افراد دیگر اطراف او را گرفته، درباره‏ی مسایل حج از آن حضرت سؤال می‏کردند. مدتی گذشت تا امام باقر (ع) در جایگاه خود نشست و آن مرد هم نزدیک امام، جایی برای خود جستجو کرد. ابوحمزه می‏گوید: من سعی کردم جایی بنشینم که گفتگوی امام با انبوه اطرافیانش را بشنوم، مردم یکی پس از دیگری مطالب خود را سؤال کردند و پاسخ گرفتند و رفتند، آن گاه امام (ع) رو به جانب آن مرد کرده، پرسیدند، تو کیستی؟ مرد گفت: من قتادة بن دعامه‏ی بصری هستم. امام فرمود: تو فقیه اهل بصره هستی؟ مرد گفت: آری. امام فرمود: وای بر تو، ای قتاده! خداوند بندگان شایسته‏ای را آفریده است تا حجت بر دیگران باشند، آنان «اوتاد» زمین و بر پا دارنده‏ی امر الهی و نخبگان علم خدایند و خداوند آنان را قبل از آفرینش دیگر بندگان برگزیده است. قتاده پس از سکوتی طولانی گفت: به خدا سوگند، من تاکنون، در برابر فقیهان بسیار و نیز پیش روی ابن‏عباس نشسته‏ام، ولی آن گونه که اکنون در برابر شما مضطرب شده‏ام، در مقابل هیچ کدامشان احساس نگرانی و اضطراب نداشته‏ام. امام باقر (ع) فرمود: تو می‏دانی کجا نشسته‏ای؟ تو در مقابل خاندانی هستی که خداوند درباره‏ی آن فرموده است: «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه، یسبح له فیها بالغدو و الاصال». [3] و نیز فرموده است: «رجال لاتلهیهم تجارة و لا بیع عن ذکر الله، و اقام الصلاة و ایتاء الزکاة». [4] . پس جایگاه تو آن جا است - که خود می‏دانی - و ما آن خاندانیم که خدا توصیف کرده است. در این هنگام قتاده گفت: به خدا سوگند، راست گفتی، فدایت شوم، آن خانه‏ها که خدا اجازه داده است نام و یاد و تسبیح او در آن‏ها برده شود، نه خانه‏های ساخته شده از سنگ و خاک است، که شما خاندانید. قتاده گفت: پس اکنون بفرمایید که پنیر چه حکمی دارد؟! امام باقر (ع) لبخندی زد و فرمود: آیا آن همه پرسش تو به همین سؤال خلاصه شده است! قتاده گفت: همه را اکنون فراموش کرده و بیاد نمی‏آورم! امام فرمود: اشکالی ندارد. [5] . سپس قتاده به پرسش ادامه داد، و امام (ع) پاسخ‏هایی مستدل در جواب وی ارائه داد.

پی نوشت ها:
[1] الامام الصادق، حیاته و عصره - آراؤه و فقهه 22.
[2] همان، 24.
[3] نور / 36.
[4] همان / 37.
[5] اصول کافی 6 / 256؛ بحار 46 / 358؛ الانوار البهیة 118؛ اعیان الشیعة 1 / 652.

منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir