ترس و امید

نوع اصطلاح :
عنوان :
ترس و امید
- آیا این درست است که در روز قیامت گروهی برای خوش گمانی به خدا به بهشت می‏روند.
- نمی‏دانم، فکر نمی‏کنم حرف درستی باشد، چطور ممکن است شخصی مرتکب گناه شود، ولی به خدا و بخشش او امیدوار باشد.
عبدالله که حرف آن دو را می‏شنید جلوتر آمد و گفت: بله، درست است، اتفاقاً من هم شنیده‏ام.
- از چه کسی.
- از امام باقر علیه‏السلام شنیده‏ام.
- اصل آن چیست. عبدالله ادای آدم‏های مهم را در آورد و بادی به غبغب انداخت و گفت: روزی در مسجد نشسته بودیم و امام باقر برایمان صحبت می‏کرد، او فرمود «در قیامت بنده‏ی گناهکار را در برابر خداوند نگه می‏دارند و دستور می‏رسد که او را به سمت جهنم ببرند و در دوزخ بیندازند، گنهکار می‏گوید خداوندا، من هیچ‏گاه نسبت به تو این گونه فکر نمی‏کردم، به او گفته می‏شود پس چه گمان می‏کردی؟ و بنده می‏گوید: امیداوار بودم که مورد عفو قرار بگیرم و مرا ببخشی و خداوند برای این خوش گمانی او را می‏بخشد و به جهنم روانه نمی‏کند» .
- پس تکلیف گناهانی که کرده چه می‏شود.
- نمی‏دانم، اگر حق‏الناس [1] نباشد، خدا خواهد بخشید. از جواب عبدالله قانع نشدند و هر سه نفر به حضور امام رفتند و سوالشان را مطرح کردند، امام فرمود: وای بر شما، باید ترس از خدا و امید به بخشش (خوف و رجا) مثل دو کفه‏ی ترازو برابر باشند؛ در قلب هر مؤمنی دو نور وجود دارد، یکی نور ترس است و دیگری نور امید، به شکلی که اگر این دو نور را با هم مقایسه کنند هیچ‏کدام از دیگری بیشتر نباشد و دقیقاً مثل دو کفه‏ی ترازو مساوی باشند.
در این لحظه عبدالله زار زار گریست، آن دو نفر با تعجب او را نگاه کردند. پرسیدند: چه شده، چرا گریه می‏کنی.
- پس اگر این گونه باشد تکلیف من معلوم است، من تا به حال از کنار این مساله (گناه) به راحتی می‏گذشتم و چون امید به رحمت خدا داشتم گناه نیز مرتکب می‏شدم، اما از امروز به بعد... (و های‏های گریست). آن دو نفر نیز که دست کمی از عبدالله نداشتند از حضور امام مرخص شدند، در حالی که تصمیم جدی گرفته بودند نگذارند این دو نور از یکدیگر پیشی بگیرند و به همان اندازه که امید به عفو الهی دارند به همان اندازه نیز مرتکب گناه نشوند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] حق‏الناس هر گونه بدهکاری به مردم را می گویند که اگر صاحب حق نبخشد خداوند نیز نمی‏بخشد.
[2] اصول کافی، ح 2، ص 71.

منبع: حیات پاکان(داستانهایی از زندگی امام محمد باقر)؛ مهدی محدثی؛ بوستان کتاب چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir