وصیت‏ امام باقر در خرج اموال و مراسم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت‏ امام باقر در خرج اموال و مراسم
امام باقر علیه‏السلام وصیت کرد که معادل هشتصد درهم در ایام سوگواری او خرج کنند، و چنین وصیتی را سنت می‏دانست، زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله بعد از شهادت جعفر طیار علیه‏السلام فرمود: «برای فرزندان او غذا ببرید، زیرا آنها سرگرم عزاداری هستند.»
نیز این وصیت را در کاغذی نوشت: «مرا در سه جامه کفن کنید، یکی از آنها همان ردای حبره باشد که با آن نماز جمعه می‏خواندم، و جامه‏ی دیگر و پیراهنی که دارم.» [1] . امام صادق علیه‏السلام به پدر عرض کرد: «چرا این وصیت (کوتاه) را می‏نویسید؟» فرمود: «می‏ترسم اطرافیان بر تو چیره شوند، مرا با چهار یا پنج جامه، کفن کنند، با همان سه جامه مرا کفن کن، و عمامه‏ام را بر سرم بگذار، ولی بدان که این عمامه، جزء کفن نیست.»
نیز روایت شده: امام باقر علیه‏السلام در ساعات آخر عمر، کتاب‏ها و سلاح و آثار انبیا و ودایع آنها را به امام صادق علیه‏السلام سپرد، و ساعت آخر، به امام صادق علیه‏السلام فرمود: «چند نفر به عنوان شاهد در اینجا، حاضر کن.» امام صادق علیه‏السلام چهار نفر از قریش را حاضر کرد، که در میان آنها نافع غلام آزاد شده‏ی عبدالله بن عمر نیز بود، فرمود: بنویس: هذا ما وصی به یعقوب بنیه، یا بنی ان الله اصطفی لکم الدین فلا تموتن الا و انتم مسلمون. «این وصیتی است که یعقوب به پسرانش نمود، ای فرزندان من، خداوند این آیین پاک را برای شما برگزیده است، و شما جز به آیین اسلام (تسلیم شدن در برابر حق) از دنیا نروید.» [2] . و وصیت کرد محمد بن علی به جعفر بن محمد علیه‏السلام، و به او امر کرد که مرا با روپوشی که با آن نماز جمعه می‏خواندم کفن کن، و عمامه‏ام را بر سرم بگذار، و قبرم را چهار گوش قرار بده و آن را به اندازه چهار انگشت از زمین بلند کن، و هنگام دفن، بند کفن را باز کن.» (و طبق روایت دیگر فرمود: و آب بر سر قبرم بپاش). سپس به شاهدان فرمود: «خدا شما را رحمت کند اکنون بروید.» امام صادق علیه‏السلام عرض کرد: «آوردن شهود برای چه بود؟» فرمود: «خواستم آنها بدانند که من به تو وصیت کردم، و وصی من تو هستی، تا همین وصیت، برای تو حجت باشد.»
و در روایت دیگر آمده فرمود: «خوش نداشتم، افرادی بگویند، امام باقر علیه‏السلام به امام صادق علیه‏السلام وصیت نکرد، خواستم همین وصیت برای تو حجت باشد، و مردم بدانند که تو وصی و جانشین و امام بعد از من هستی.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] نیز روایت شده: امام باقر (ع) در ساعات آخر عمر، قسمتی از کفن خود را از پارچه سفیدی که با آن احرام حج بسته بود مشخص نمود. (بحار، ج 46، ص 231).
[2] برگرفته از آیه‏ی 132 بقره.
[3] اعیان الشیعه، ط ارشاد، ج 1، ص 659 - بحار، ج 46، ص 214.

منبع: نگاهی بر زندگی امام باقر؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ مطهر چاپ دوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir