وصیت در مورد نعمت های الهی

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت در مورد نعمت های الهی
وصیة الامام الباقر علیه‏السلام لبعض أبنائه، یا بنی، اذا أنعم الله علیک نعمة فقل: الحمدلله، و اذا أحزنک أمر فقل: لا حول و لا قوة الا بالله، و اذا أبطأ عنک رزقک فقل: أستغفرالله [1] .

فرزندم! هرگاه خداوند نعمتی به تو داد، بگو: الحمدلله. و هر گاه امری ناراحتت کرد، بگو: لا حول و لا قوة الا بالله. و هر گاه روزی‏ات به کندی به دست می‏رسد و در آن تأخیر می‏شود، بگو: استغفرالله.
بهترین راهنمایی‏ها را حضرت در قالب وصیت به یکی از فرزندانش می‏فرماید. در حقیقت، این وصیت ضمن این که انسان را از مهلکه‏ها و گرفتاری‏ها نجات می‏دهد و به انسان سکون و آرامش می‏بخشد، او را به خدا نزدیک می‏کند و به مسایل معنوی گرایش می‏دهد، و همیشه انسان را به یاد خدا می‏اندازد، و این از بهترین حالات زندگانی است که در زندگانی اولیای خدا این روش دیده می‏شود. هر پدیده‏ای که در زندگی آن‏ها به وجود می‏آمد، آنان را به خدا نزدیک تر می‏کرد و زبانشان به ذکر و یاد خدا بیش تر می‏گردید.

درس‏های این وصیت
1. در تمام امور زندگانی و تحولات و تغییرات، توجه به خدا داشته باشیم و از او کمک بگیریم.
2. آشنایی با اذکار و اورادی که وسیله‏ی تقرب به خدا و نجات انسان در گرفتاری‏ها است، باید مورد توجه باشد.
3. حمد و شکر الهی بر نعمت‏ها می‏افزاید و بلا را از انسان دور می‏کند. خداوند در قرآن مجید می‏فرماید: (لئن شکرتم لأزیدنکم) [2] .
پاداش شکر کردن، افزایش نعمت و دوام آن است.
و همچنین گفتم صد مرتبه ذکر شریف «لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم» در هر روز، انسان را از هم و غم و گرفتاری نحات می‏دهد، و استغفار، ضمن این که رزق و روزی را زیاد می‏کند، گناهان انسان را پاکی می‏نماید و صاحبش را به مقام معنوی بزرگی به نام «درجه‏ی علیین» می‏رساند.
روایت شده است که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله در هر مجلس هفتاد بار استغفار می‏نمود. [3] قرآن مجید نیز اهمیت این مسأله را بیان می‏کند و آن را یکی از بزرگ ترین صفات و نشانه‏های مؤمن می‏داند: (وبالأسحار هم یستغفرون) [4] . آری؛ شب زنده‏داری و استغفار در سحرها، از نشانه‏های بارز مؤمنان است و بندگان صالح خدا شب‏ها با خدا راز و نیاز دارند، و از این حالت لذت می‏برند و در پیشگاه خداوند متعال خود را خوار و ذلیل و مقصر می‏دانند و طلب عفو می‏کنند.

گریه پارسای شب
یکی از پارسایان وارسته، هر شب، نیمه‏های شب از بستر برمی‏خاست و به نماز شب و مناجات با خدا می‏پرداخت (و استغفار زیاد می‏کرد) . در نماز شب سوره‏هایی که آیات عذاب در آن است، می‏خواند و تکرار می‏کرد و از خوف خدا زارزار می‏گریست. پس از مدتی، چندین شب این آیه را که آیه‏ی رحمت و بهشت است، می‏خواند و گریه می‏کرد:
(سابقوا الی مغفرة من ربکم و جنة عرضها کعرض السماء و الأرض أعدت للذین آمنوا بالله و رسله ذلک فضل الله یؤتیه من یشاء والله ذوالفضل العظیم) [5] .
بشتابید برای رسیدن به آمرزش از ناحیه‏ی پروردگارتان و بهشتی که پهنه‏ی آن مانند وسعت آسمان و زمین است و برای آنان که به خدا و رسولانش ایمان آورده‏اند، آماده شده است. این از فضل و کردم خدا است که به هر کس بخواهد (و شایسته ببیند) می‏دهد، و خداوند صاحب فضل و کرم بزرگ است. یکی از همسایگان، او را دید و به عنوان اعتراض به وی گفت: تو مدتی شب‏ها آیه‏های عذاب را در نماز می‏خواندی و گریه می‏کردی، ولی اکنون مدتی است این آیه را که بیانگر رحمت و بهشت و فضل و کرم خدا است، می‏خوانی و باز گریه می‏کنی؟ برای چه؟
آن پارسای وارسته در پاسخ گفت: بهشتی که آن همه پهناور و وسیع است، به وسعت زمین و آسمان، چندان که نگاه می‏کنم، مرا در آن، جای یک قدم نیست (ترس آن دارم که از آن همه وسعت مرا محروم سازند، واحسرتاه که محروم شوم) ، گریه‏ام از این جهت است [6] .

ختامه مسک
قال امیرالمؤمنین علیه‏السلام: التوبة علی أربعة دعائم: ندم بالقلب، و استغفار باللسان، و عمل بالجوارح، و عزم علی ان لا یعود [7] .
توبه کردن (توجه و پناه به خدا بردن) بر چهار پایه و ستون استوار است: پشیمانی قلبی، و استغفار زبانی، و عمل نمودن با اعضا و جوارح بدن و تصمیم جدی برای برنگشتن.

پی نوشت ها:
[1] حیاة الامام باقر علیه‏السلام للقرشی، ص 283؛ بحارالانوار، ج 75، ص 187، ح 30.
[2] ابراهیم. 7.
[3] کنز العمال، ج 1، ص 483، ح 2115-2113.
[4] نوح، 10.
[5] حدید، 21.
[6] داستان‏صاحب دلان، ج 2، ص 128.
[7] کشف الغمه، ج 3، ص 141؛ بحارالانوار، ج 75، ص 81، ح 74.

منبع: وصایا الصادقین (بررسی کوتاه و ساده درباره وصیتهای امام باقر)؛ محمود شریعت زاده خراسانی؛ انتشارات خادم الرضا (ع) چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir