وصیت امام به ابوجارود

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت امام به ابوجارود
وصیة الامام علیه‏السلام لأبی الجارود
عن أبی‏الجارود عن أبی‏جعفر علیه‏السلام قال: قلت له علیه‏السلام، أوصنی فقال أوصیک بتقوی اله و أن تلزم بیتک و تقعد فی دهماء هؤلاء الناس، و ایاک و الخواج منا؛ فانهم لیسوا علی شی‏ء و لا الی شی‏ء، و اعلم أن لبنی امیة ملکا لا یستطیع الناس أن تردعه و أن لأهل الحق دولة اذا جاء ت ولاها الله لمن یشاء منا أهل‏البیت، فمن أدرکها منکم کان عندنا فی‏السنام الأعلی و ان قبضة الله قبل ذلک خار له، واعلم أنه لا تقوم عصابة تدفع ضیما أو تعز دینا الا صرعتهم المنیة و البلیة حتی تقوم عصابة شهدوا بدرا مع رسول الله صلی الله علیه و آله لا یواری قتیلهم و لا یرفع صریعهم و لا یداوی جریحهم، قلت: من هم؟ قال: الملائکة [1] .
ابوجارود می‏گوید: از امام باقر علیه‏السلام تقاضای وصیت نمودم. حضرت فرمود: سفارش می‏کنم تو را به تقوای الهی، و این که در خانه بمانی و در سر و صدای این مردم خانه نشین باشی، و دوری کنی از خروج کننده‏های ما؛ چرا که آنان چیزی نیستند و به سوی هدف درستی نمی‏روند و بدان که بنی‏امیه حکومتی دارند که مردم نمی‏توانند از آن جلوگیری کنند، و اهل حق دولتی دارند که هرگاه نوبت آن برسد، خداوند به هر کدام از ما اهل‏بیت بخواهد، عطا خواهد نمود. هر کدام از شما آن زمان را درک کند، با ما در جایگاه بالا و مقام رفیع خواهد بود، و اگر پیش از آن که آن را درک کند، از دنیا برود، خداوند آن را برایش اختیار نموده است. و بدان قیام نمی‏کند گروهی برای دفع ظلم با عزیز نمودن دین، مگر این که گرفتار مرگ و بلاها می‏شوند، تا این که گروهی قیام کنند که در بدر با رسول خدا صلی الله علیه و آله بوده‏اند؛ آن‏ها کشته شده‏هایشان را دفن نمی‏نمایند و بر زمین افتاده‏هایشان را بلند نمی‏کنند و مجروحانشان را مداوا نمی‏نمایند.
ابوجارود می‏گوید که پرسیدم: این‏ها کیانند؟ فرمود: فرشتگان. مکتب اهل‏بیت علیهم‏السلام مکتبی است الهی که ریشه و اساس آن از وحی است و تأمین کننده‏ی سعادت پیروان و دوستان و ارادتمندانش می‏باشد، از این رو پیغمبر عظیم‏الشأن اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «تا زمانی که در مسیر اهل‏بیت من باشید، هلاک نمی‏شوید و آسیبی به شما نخواهد رسید و همواره بر حق خواهید بود، زیرا حق با آنان است.» در این وصیت می‏بینیم که چگونه دوستانشان را متوجه مسایل حال و آینده می‏کنند و با راهنمایی‏های دوستانه و منطقی، راه حق و حقیقت را روشن می‏نمایند. همچنین گمراه و منحرف را معرفی می‏کنند، تا پیروانشان هوشیار باشند و فریب حکام جور و ستم را نخورند. آری؛ این وظیفه‏ی امام بر حق و جانشین راستین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله است.

درس‏های این وصیت
1. بزرگ ترین سرمایه‏ی مؤمن، تقوا و پرهیزکاری است. همان گونه که در آغاز این وصیت مشاهده می‏کنیم، سفارش به تقوا همواره مورد توجه امام باقر علیه‏السلام و سایر معصومین علیهم‏السلام بوده است. توجه اکید به حفظ تقوا و پرهیزکاری، سرلوحه‏ی هر سفارش آن بزرگواران است.
2. کنترل رفت و آمد میان مردم (همچنان که قبلا هم ذکر شد) ، و پرهیز از جلوه‏گری اعمال در بین عامه‏ی مردم، دومین نکته‏ی مورد تأکید این وصیت است. به عبارت ساده‏تر، با مردم باش، ولی با افکار و رفتار آنان نباش و از آن بپرهیز.
3. کسانی که قبل از قیام قائم آل محمد (عج) قیام می‏کنند و خودشان را به اهل‏بیت پیامبر صلی الله علیه و آله نسبت می‏دهند (مثل زیدیه و بعضی از بنی هاشم) نتیجه‏ای نخواهند گرفت. از روایات استفاده می‏شود که این قیام‏ها باطل و مرود است.
4. در مقابل جنایات و ظلم حکام بنی‏امیه و عمال آنان، هیچ کس نمی‏تواند استقامت نماید.
5. این را بدانید و مطمئن باشید که دولت حق ما خواهد آمد. هر کس آن زمان را درک نمود، در درجه‏ی خواهد بوده و اگر اجل گریبانش را بگیرد و از دنیا برود، برگشتنش آسان خواهد بود.
6. در زمان ظهور حضرت مهدی (عج) ، زمین و زمان، و نیز ملائکه و جنیان تحت فرمان او خواهند بود: «اللهم ارنا الطلعة الرشیدة و الغرة الحمیدة»

داستان سید بحرالعلوم
علامه سلماسی که از شاگردان و نزدیکان سید بحرالعلوم است، می‏گوید: در خدمت سید بحرالعلوم به مکه‏ی معظمه مشرف شدیم. مرحوم سید در مکه حوزه‏ی تدریس تشکیل داد. جود و کردم خاصی از او دیدم؛ آنچه داشت به افراد بخشش می‏کرد. یک شب به ایشان عرض کردم: این جا عراق و نجف اشرف نیست که این گونه بخشش می‏کنید، این جا اکثرا سنی هستند و اگر در این ولایت غربت پولمان تمام شود، از چه کسی بگیریم؟ سید سکوت کرد. وی هر روز کارش این بود که صبح زود به حرم خدا (مسجد الحرام) مشرف می‏شد؛ طواف و نماز طواف را انجام می‏داد و سپس نماز صبح و تعقیب آن را می‏خواند، و اول طلوع آفتاب به منزل بازمی‏گشت، صبحانه میل می‏کرد، سپس مردم گروه گروه می‏آمدند و از محضرش بهره‏مند می‏شدند.
فردای آن شب که به او گفتم پول تمام شده و از کجا پول بیاوریم، وقتی صبح از حرم بازگشت؛ چند لحظه بعد شنیدم در را می‏کوبند؛ در صورتی که آن وقت هنگام آمدن افراد معولی نبود. می‏خواستم بروم در را باز کنم، دیدم سید بحرالعلوم با شتاب حرکت کرد و به من فرمود: نیا. من تعجب کردم. سید رفت و در را باز کرد؛ ناگاه دیدم شخص بزرگواری سوار بر مرکب است. سید بیرون دید و سلام کرد و عرض ادب نمود و رکاب را گرفت و آن بزرگوار پیاده شد. سید بحرالعلوم عرض کرد:ای آقای من! بفرما. آن بزرگوار وارد منزل شد و در اتاق سید بحرالعلوم به جای سید نشست. پس از ساعتی صحبت، آن بزرگوار حرکت کرد و بر مرکب سوار شد و رفت.
سید برگشت و بسیار شد بود. به من حواله‏ای داد که بروم بازار صفا و مروه، و طبق آن حواله پول بگیرم. به بازار رفتم، به همان مغازه‏ای که سید فرموده بود، رسیدم و دیدم صاحب مغازه منتظر من است. حواله را به او دادم، بوسید و گفت: برو حمال بیاور. رفتم، چند حمال اجیر کردم، آمدند و چند جوال از پول‏های رایج را به منزل سید آوردیم. بعد که مطلب را با سید به طور خصوصی در میان گذاشتم، فرمود: تا زنده‏ام به کسی نگو، حواله از حضرت صاحب الأمر امام مهدی (عج) بود؛ همان کسی که دیروز صبح با مرکب به منزل ما تشریف آوردند [2] .

ختامه مسک: توصیف امام صادق از حضرت مهدی
ابوحمزه می‏گوید: به حضور امام صادق علیه‏السلام رفتم و عرض کردم: آیا صاحب الأمر (قائم آل محمد) شما هستید؟
امام صادق علیه‏السلام فرمود: نه.
عرض کردم: آیا او پسر شما است؟
امام صادق علیه‏السلام فرمود: نه.
عرض کردم: آیا او پسر پسر شما است؟
امام صادق علیه‏السلام فرمود: نه.
عرض کردم: آیااو پسر پسر پسر شما است؟
امام صادق فرمود: نه.
عرض کردم: او کیست؟
امام صادق علیه‏السلام فرمود: او همان کسی است که سراسر زمین را همان گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد کند. او در عصر فترت (نبودن امامان معصوم) بیاید؛ چنان که رسول خدا صلی الله علیه و آله در زمان نبودن رسولان آمد [3] .

پی نوشت ها:
[1] کتاب الغیبه، نعمانی، ص 194، ح 1، باب 11.
[2] گنیجنه‏ی دانشمندان، ج 8، ص 271.
[3] اصول کافی، ج 1، ص 341.

منبع: وصایا الصادقین (بررسی کوتاه و ساده درباره وصیتهای امام باقر)؛ محمود شریعت زاده خراسانی؛ انتشارات خادم الرضا (ع) چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir