معنای پرستیدن خاص و خالص خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
معنای پرستیدن خاص و خالص خدا
زراره گوید: از امام باقر علیه‏السلام در مورد فرمایش خدای متعال که می‏فرماید: «خاص و خالص و بی هیچ شائبه‏ی شرک، خدا را بپرستید» پرسیدم، و این که حنیفیه چیست؟ حضرت فرمود: آن همان فطرت و سرشتی است که خداوند مردم را بر آن آفرید، و برای آفریده‏ی خدا دگرگونی و تبدیلی نیست. فرمود: خداوند آنها را بر شناخت آفرید. زراره گوید: و از معنی فرمایش خدا که می‏فرماید: «و ای رسول ما! بیاد آر هنگامی را که پروردگار تو از پشت و صلب فرزندان آدم، ذریه آنها را برگرفت» پرسیدم؟
حضرت فرمود: خداوند از کمر حضرت آدم فرزندانی را که تا روز قیامت متولد می‏شوند مانند ذره بیرون آورد پس خود را به آنها شناسانید و احسان خود را به آنها نشان داد، و اگر غیر از این بود، کسی پروردگار خود را نمی‏شناخت. حضرت فرمود: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می‏فرماید: هر مولودی بر اساس فطرت و سرشت - یعنی بر شناخت و معرفت - متولد می‏شود، یعنی شناخت این که خدای متعال آفریدگار اوست، فرمایش خدا در قرآن نیز این است که می‏فرماید: «و اگر از آنها بپرسی: چه کسی آسمانها و زمین را آفریده، هر آینه می‏گویند: خدا».
عن زرارة عن أبی جعفر علیه‏السلام قال: سألته عن قول الله عزوجل: (حنفاء لله غیر مشرکین به) [1] و عن الحنیفیة.

فقال: هی الفطرة التی فطر الناس علیها، لا تبدیل لخلق الله.
قال: فطرهم الله علی المعرفة. قال زرارة، و سألته عن قول الله: (و اذ أخذ ربک من بنی آدم من ظهورهم ذریتهم). [2] الآیة. قال: أخرج من ظهر آدم ذریته الی یوم القیامة فخرجوا کالذر، فعرفهم و أراهم صنعه. و لولا ذلک لم یعرف أحد ربه. و قال: قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: کل مولد یولد علی الفطرة - یعنی علی المعرفة - بأن الله عزوجل و خالقه، فذلک قوله: (و لئن سألتهم من خلق السماوات و الأرض لیقولن الله) [3] [4] .

پی نوشت ها:
[1] الحج: 31.
[2] الأعراف: 172.
[3] بحارالأنوار: ج 3 ص 279 ح 11، عن التوحید.
[4] الزمر: 38.

منبع: پرسش‏های مردم و پاسخ‏های امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir