تاویل الماحی و الحاد و احمد چیست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
تاویل الماحی و الحاد و احمد چیست؟
ابن‏قیس گوید: امام باقر علیه‏السلام فرمود: نام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در صحف ابراهیم علیه‏السلام «الماحی» است، و در تورات موسی علیه‏السلام «الحاد» است، و در انجیل عیسی علیه‏السلام «احمد»، و در فرقان «محمد صلی الله علیه و آله و سلم» است.
پرسیده شد: تأویل «الماحی» چیست؟
فرمود: یعنی از بین برنده و محو کننده‏ی صورت بتها، و محو کننده‏ی همه‏ی بتها و آلات قمار (ازلام) و هر معبودی که جز خدای رحمان عبادت شود.
گفته شد: تأویل (الحاد) کدام است؟
فرمود: با هر کسی که با خدا و دین او دشمنی کند؛ دشمنی می‏نماید، چه این فرد از نزدیکان و قوم خویش باشد یا فرد دوری باشد.
گفته شد: تأویل «احمد» کدام است؟
فرمود: ثناء خداوند بر او به سبب تشکر از افعال او، نیکو شد.
گفته شد: تأویل «محمد صلی الله علیه و آله و سلم» چیست؟
فرمود: خداوند، فرشتگان و همه‏ی پیغمبران و رسولان و همه‏ی امتهای آنها بر او حمد نموده و صلوات و درود می‏فرستد، همانا اسم او در عرض (الهی) محمد پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم نوشته شده است...

عن عمرو بن أبی المقدام، عن أبیه، قال: سألت أباجعفر علیه‏السلام: من أی شی‏ء خلق الله حواء؟ فقال: أی شی‏ء یقول هذا الخلق؟ قلت: یقولون: ان الله خلقها من ضلع من أضلاع آدم. فقال: کذبوا، کان یعجزه أن یخلقها من غیر ضلعه؟ فقلت: جعلت فداک، یابن رسول الله! من أی شی‏ء خلقها؟ فقال: أخبرنی أبی، عن آبائه علیهم‏السلام قال: قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: ان الله تبارک و تعالی قبض قبضة من طین فخلطها بیمینه - و کلتا یدیه یمین - فخلق منها آدم، و فضلت فضلة من الطین فخلق منها حواء [1] .
ابوالمقدام گوید: از امام باقر علیه‏السلام پرسیدم: خداوند حضرت حواء را از چه چیزی آفرید؟
حضرت فرمود: در این مورد؛ مردم (اهل سنت) چه می‏گویند؟
عرض کردم: می‏گویند: خداوند او را از دنده‏ای از دنده‏های حضرت آدم آفرید.
حضرت فرمود: دروغ گفتند، آیا (خداوند) ناتوان بود که از غیر دنده‏ی حضرت آدم او را بیافریند؟
عرض کردم: قربانت گردم؛ ای فرزند رسول خدا! از چه چیزی او را آفرید؟
فرمود: پدرم از پدران بزرگوارش علیهم‏السلام به من خبر داد که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدای متعال یک مشت از خاک را برداشت و با دست راست - که هر دو دست، راست است - بهم مخلوط نمود، و حضرت آدم را از آن آفرید، و از آن مقداری باقی ماند، و با باقی مانده‏ی آن، حضرت حواء را آفرید.
48 / 11 - عن یونس بن عبد الرحمان، عن ابن حمید، عن ابن قیس، عن أبی‏جعفر علیه‏السلام قال: ان اسم النبی صلی الله علیه و آله و سلم فی صحف ابراهیم الماحی، و فی توراة موسی الحاد، و فی انجیل عیسی أحمد، و فی الفرقان محدم صلی الله علیه و آله و سلم.
قیل: فما تأویل الماحی؟
فقال: الماحی صورة الأصنام، و ما حی الأوثان و الأزلام و کل معبود دون الرحمان.
قیل: فما تأویل الحاد؟
قال: یحاد من حاد الله و دینه قریبا کان أو بعیدا.
قیل: فما تأویل أحمد؟
قال: حسن ثناء الله علیه فی الکتب بما حمد من أفعاله.
قیل: فما تأویل محمد؟
قال: ان الله و ملائکته و جمیع أنبیائه و رسله و جمیع أممهم یحمدونه و یصلون علیه، و ان اسمه المکتوب علی العرش محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، الحدیث. [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ح 11 ص 116 ح 46، عن تفسیر العیاشی: ج 1 ص 216 ح 7.
[2] بحارالأنوار: ج 11 ص 39 ح 38، عن الفقیه.
منبع: پرسش‏های مردم و پاسخ‏های امام باقر؛ احمد قاضی زاهدی؛ حاذق چاپ دوم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir