حراست باورها

نوع اصطلاح :
عنوان :
حراست باورها
از تلاش‏های مهم و مستمر عترت، پافشاری بر باورهای حق می‏باشد. عترت بیشترین دفاع و تلاش را در جهت استقرار باورهای حق الهی شکل دادند. استقرار باورهای توحیدی و شناخت معاد و رویکرد مردم به بنیان‏های اعتقادی مانند امامت و رهبری، محورهای اصلی تلاش عترت را شکل می‏دهد. تلاش عترت در دفاع از رهبری جانشینان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به ویژه جانشینی علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام بسیار حساس و برجسته و نمایان است. امامان معصوم از هیچ فرصتی در طرح امامت امیرالمؤمنین علیه‏السلام غفلت نکردند. در ظرفیت‏های مناسب هماره مسئله رهبری جامعه را به محوریت «علی علیه‏السلام» مطرح می‏ساختند. به این موضوع چه در زندگی اجتماعی و چه در زندگی شخصی اهتمام می‏ورزیدند. اصولا معرفی عترت و بازگویی فضایل عترت یکی از تلاش‏های محوری امامان در این عرصه می‏باشد. که شرح آن در همین نوشتار در بخش فرهنگی آمده است. در این فرصت به یک نمونه‏ی بارز از تلاش باقر العلوم علیه‏السلام در راستای حراست از باورهای حق اشاره می‏شود.
باقر العلوم علیه‏السلام همسری انتخاب نمودند و به وی بسیار علاقه‏مند بودند. با این که علاقه بسیار به وی داشتند همسرش را طلاق دادند! از این رویداد سخت اندوهناک شدند. وقتی اصحاب علت اندوه حضرت را جویا شدند، فرمودند به خاطر طلاق همسرم اندوهناک هستم. به وی عرض کردند شما که علاقه‏مند به همسرت بوده‏ای و از طلاق وی این گونه غمناک شده‏ای؛ چرا وی را طلاق دادید. حضرت در پاسخ فرمودند: در نزد همسرم سخن از علی امیرالمؤمنین علیه‏السلام شد. وی از حضرت عیب‏جویی نمودند و من چون نخواستم قطعه‏ای از آتش در کنارم باشد، وی را طلاق دادم، انی ذکرت علیا علیه‏السلام فتنقصته فکرهت ان الصق جمرة من جمر جهنم بجلدی. [1] . امام وقتی مشاهده کردند همسرش ولایت امیرالمؤمنین علیه‏السلام را ندارد و از علی علیه‏السلام عیب‏جویی می‏نماید، با این که علاقه شدید هم به وی داشتند فورا طلاق دادند؛ حتی یک شب هم وی را تحمل ننمودند.
این کمال اهتمام به باورهای حق دینی است، که عیب‏جویی از علی علیه‏السلام پایانش آتش سوزان است و حضرت بی‏درنگ این آتش را از خویش دور می‏سازند. با این که آن مقدار علاقه‏مند بودند که بعد از طلاق بسیار اندوهناک شدند. این روش یعنی در دفاع از باورهای حق باید از افراد و هر چیز وابسته و مورد علاقه دست شست. تا عقیده و باور حق را حراست نمود. این سیره می‏آموزد که ولایت و حق مداری عترت، تا چه مقدار اهتمام دارد و درهر شرایط به حراست و دفاع از آن باید اقدام نمود.

پی نوشت ها:
[1] فروع کافی، ج 6، ص 55.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir