لحظه مرگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
لحظه مرگ
از لحظه مرگ لحظه «احتضار» نام می‏برند. و آن هنگامی است که فرد در حال ارتحال از این زندگی و در حال جان دادن است. یک پا در این دنیا و پای دیگر را در سرای دیگر نهاده است. از این لحظه باقر العلوم علیه‏السلام این گونه خبر می‏دهد: هنگام مرگ شما مؤمنان، که جانتان به گلو می‏رسد، فرشته مرگ در نزد محتضر، حاضر می‏شود و به وی می‏گوید: آنچه از دنیا آرزو داشتی از کف نهاده شده است؛ و آنچه آرزو از جهان دیگر داری، اکنون در پیش روی توست. در پیش روی تو پیشینیان راستگو، مانند رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و علی و ابراهیم (علیهما السلام) قرار دارند. [1] . در حدیث دیگر که از دو امام باقر و صادق (علیهما السلام) رسیده است: هیچ روحی از جسد مؤمن جدا نمی‏شود مگر این که در آن لحظه محمد صلی الله علیه و آله و سلم و علی و حسن و حسین (علیهم السلام) را می‏بیند و خوشحال می‏شود [2] . همچنین فرد می‏گوید: به باقر العلوم علیه‏السلام عرض کردم به من حدیث رسیده است که علی علیه‏السلام فرموده است، هر کس مرا دشمن دارد و به آن دشمنی بمیرد، در لحظه مرگ مرا خواهد دید. و هر کس مرا دوست بدارد و بر دوستی من بمیرد در هنگام مرگ مرا خواهد دید. باقر العلوم علیه‏السلام فرمودند آری رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را نیز می‏بیند که در سمت راست وی قرار دارد، نعم رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بالیمین. [3] .
همچنین از حضرت این گونه روایت است، رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بر بالین یکی از انصار هنگام مرگش حاضر شدند و به فرشته مرگ (عزرائیل) فرمودند، با این مؤمن و رفیق من مدارا کن. فرشته در پاسخ گفت، مژده می‏دهم که من بر هر مؤمن، مهربان خواهم بود، فانی بکل مؤمن رفیق شفیق. [4] . از زبان باقر العلوم علیه‏السلام این گونه روایت است که انسان‏های مؤمن به چشم روشنی‏ها و نعمت‏ها در هنگام مرگ مژده داده می‏شوند افراد تبهکار به خزی و رسوایی‏ها بشارت داده می‏شوند. [5] . در حدیث دیگری می‏فرماید: هنگامی که مرگ مؤمن (شیعه) فرا می‏رسد، فرشته مرگ به وی می‏گوید آنچه آرزو داری به تو داده می‏شود و آنچه از آن در هراسی، در امنیت می‏باشی. آنگاه دری بسوی جایگاهش در بهشت گشوده می‏شود و به آن جایگاه نگاه می‏کند. و نیز همراهان خود را (رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و علی و حسن و حسین (علیهم السلام) در اطراف خویش مشاهده می‏کند. و این معنای آیه مبارکه است: الذین آمنوا و کانوا یتقون لهم البشری فی الحیوة الدنیا و الاخرة. [6] «آنان که ایمان آوردند و هماره تقوا پیشه ساخته‏اند، برای آنان در دنیا و آخرت مژده است». از باقر العلوم علیه‏السلام در مورد نشانه‏های لحظه‏های مرگ مؤمن این گونه نیز روایت شده است. نشانه‏های مؤمن هنگام احتضار این است که صورت وی روشن و سفید می‏شود، پیشانی وی عرق می‏کند و همانند اشک از چشمانش جاری می‏گردد. [7] . و نیز از حضرت این گونه حدیث نقل است که هنگامی که مؤمن در قبر خویش قرار می گیرد اولین هدیه، که به وی ارزانی می‏شود، مژده بهشت است، ان اول حبائک الجنة. [8] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 6، ص 190، ح 6.
[2] همان، ص 191، ح 37.
[3] فروع کافی، ج 3،ص 132.
[4] همان، ص 136.
[5] بحار، ج 6، ص، 188 ح 26.
[6] تفسیر عیاشی، ج 2، ص 134، بحار، ج 6، ص 177.
[7] فروع کافی، ج 3، ص 134.
[8] وسائل، ج 2، ص 820.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir