چه کسانی را و چگونه می‏بیند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چه کسانی را و چگونه می‏بیند؟
از این روایات که نمونه‏های فراوان از زبان دیگر امامان نیز رسیده است؛ می‏توان گفت به حد تواتر و یقین می‏رسند، چند نکته مهم استفاده می‏شود:
1- در هنگام احتضار انسان محتضر چه مؤمن و چه منافق و کافر افرادی را چون رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، علی، فاطمه، حسن و حسین (علیهم السلام) و در برخی روایات سایر امامان نیز اضافه شده‏اند، می‏بیند، و الائمة من ذریتهم. [1] .

2- انسان مؤمن و شیعه این افراد را به زیباترین چهره مشاهده می‏کنند. همان گونه که فرشته مرگ را به زیباترین چهره می‏بینند.
انسان منافق و تبهکار این صحنه‏ها را بدمنظرترین و ترسناک‏ترین چهره می‏بیند. از زبان علی علیه‏السلام این گونه روایت است که هر کس مرا دوست داشته باشد به همان گونه مرا در هنگام مرگ خواهد دید و هر کس با من کینه‏ورزی کند، به همان چهره بد مرا خواهد دید... و من ابغضنی وجدنی عند مماته بحیث یکره. [2] همانگونه که فرشتگان مرگ را به زشت ترین چهره و فظیع ترین منظره مشاهده می کنند... اتاهم بافظع المناظر و اقبح الوجوه.[3] .
3- دیدن فرشتگان و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و امامان در هنگام مرگ با این چشم دنیایی نیست؛ زیرا در این صورت این دیدن بر اطرافیان محتضر نیز فراهم می‏شد. دیدن این افراد با چشم مثالی است. یعنی فرشتگان بر وی متمثل می‏شوند و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و امامان بر وی متمثل می شوند. همان گونه فرشته بر حضرت مریم متمثل شد، که تمثل برای حضرت مریم بود و اگر کسانی در اطراف وی بودند، این گونه نبود که آنان نیز فرشته را ببینند، فتمثل لها بشرا سویا. [4] .
4- مطلب دیگری از این نکته روشن می‏شود که در تمثل فرشتگان و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم امامان محدودیت وجود ندارد. به خاطر ویژگی تمثل است که فرد در یک لحظه ممکن است در مکان‏های متعدد و بی‏شمار بر بالین انسان‏های فراوان متمثل شود. همانند آیینه‏ای که تصویرهای متعدد را هم‏زمان نمایان سازد.


پی نوشت ها:
[1] فروع کافی، ج 3، ص 128، بحار، ج 6، ص 196 ح 49.
[2] بحار، ج 6، ص 188، ج 25.
[3] همان، ص 190.
[4] مریم، 17.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir