دو محور خطر

نوع اصطلاح :
عنوان :
دو محور خطر
فراخوانی به طهارت و تقوا از مسؤولیت‏های بنیانی رسالت پیامبران و امامان می‏باشد. جامعه‏ای که بر وحی الهی بنیان شده؛ جامعه‏ای است که بر اساس باورهای حق و اخلاق کریمه و رفتار پسندیده پایه‏گذاری شده است. این جامعه در ابعاد گوناگون اعتقادی و اخلاقی و رفتاری باید پاک و منزه از هر آلایندگی باشد. رهبران الهی در بعد باورها، باورهای حق توحیدی را شفاف و مبرهن برای مردم بازگو نمودند. در بخش اخلاق با گفتار و رفتار خویش جامعه را به اخلاق بلند و پسندیده وحیانی توجه دادند. در بعد رفتار نیز از هر گونه رفتارهای ناهنجار پرهیز می‏دهند. خطرها و مواضع آسیب را آشکار می‏سازند.
باقر العلوم علیه‏السلام دو محور خطر را که سایر خطرها به آن دو بازگشت دارند، هشدار می‏دهد. این دو محور خطر یکی خواسته‏های دنیایی در جهت دستیازی به مال و منال دنیا از راه‏های غیر مشروع، که فزون‏طلبی آن پایان‏ناپذیر است، می‏باشد. دیگری خواهش‏های نفسانی در جهت تأمین غرایز جنسی از راههای نکوهیده و ناپسند.
این دو، موضع گزش انسان‏ها می‏باشند. سعادت پاکدامنی افراد از این دو محور آسیب می‏بینند. انسان اگر این دو موضع را حراست نماید و بتواند خواهش‏های نفسانی خویش را در این دو محور کنترل کند، برترین عبادت را انجام داده است.
رهنمون باقر العلوم علیه‏السلام در این راستا این گونه است که می‏فرماید: هیچ عبادتی برتر از پاکی شکم و خواهش‏های نفسانی نیست، ما من عبادة افضل عندالله من عفة بطن و فرج. [1] این تعبیر در روایات فراوان از باقر العلوم علیه‏السلام و امامان دیگر و نیز رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به چشم می‏خورد. چون موضع خطر حساس است؛ هشدار در این راستا فراوان است. انسان مؤمن همواره باید این دو محور را حراست و پاسداری کند، تا آسیب متوجه تقوا و طهارتش نشود.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، باب العفة، حدیث 8.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir