انجام وظیفه

نوع اصطلاح :
عنوان :
انجام وظیفه
از رفتار امامان این نکته شفاف است که آنان در شرایط گوناگون تلاش می‏نمودند آنچه وظیفه دینی آنان است، انجام دهند. به پیشنهادها و جوسازی‏ها، هشدارهای بیجای افراد توجه نمی‏نمودند. اگر ناهنجاری در جایی مشاهده می‏نمودند، این گونه نبود که از کنار آن بی‏تفاوت بگذرند؛ بلکه تلاش می‏کردند ناهنجاری‏ها را هنجار بخشیده و نقطه ضعف‏ها و کژراهگی‏ها را اصلاح نمایند. آنچه برای امامان اهمیت داشت، عمل به وظیفه بود. اگر در این راه مورد نکوهش قرار می‏گرفتند و یا افراد ناهنجار توجه به رهنمون‏ها نمی‏نمودند، امام دست از وظیفه خویش بر نمی‏داشت.
زراره می‏گوید همراه امام باقر علیه‏السلام و عطا در تشییع جنازه فردی از قریش شرکت نمودیم. فردی خیلی فریاد و صیحه می‏زد. عطا به وی گفت یا فریاد نکش و یا اگر ادامه بدهی ما در تشیع شرکت نمی‏کنیم. چون آن فرد توجه نکرد، عطا از ادامه تشییع جنازه منصرف شد و رفت.
من به امام باقر علیه‏السلام عرض کردم، عطا برگشت؛ امام پرسید چرا، علت آن را گفتم. امام اظهار کرد اگر به خاطر یک باطل از اقدام حق باز بمانیم نمی توانیم حق دیگران را ادا کنیم. راهت را ادامه بده. زراره می‏گوید تشییع ادامه یافت. تا این که بر میت نماز خوانده شد. صاحب عزا رو کرد به امام باقر علیه‏السلام که شما چون خسته شده‏اید به منزل خویش برگردید. من هم به حضرت عرض کردم چون صاحب عزا اجازه داده برگردید، من نیز سؤالی دارم، می‏خواهم مطرح سازم! لیکن امام توجه نکرده و به تشییع ادامه دادند و فرمودند ما به اذن صاحب عزا نیامده‏ایم تا به اجازه ایشان تشییع را ترک کنیم. ما برای اجر و پاداش آخرتی آمده‏ایم. به مقداری که در تشییع شرکت کنیم پاداش نصیب ما می‏شود. نکته زیبا و جالب که از رفتار حضرت بدست می‏آید این که در رفتار امام، عمل به انجام وظیفه شرعی مهم است. باید دید چه رفتاری را خدا از انسان می‏خواهد. به همان وظیفه عمل کرد خواسته‏های دیگران مهم نیست. دیگران را خوشایند باشد یا از رفتار به حق بیجا برنجند، اینها ملاک نیستند. ملاک این است که کدام رفتار وظیفه دینی و الهی شخص است، به همان وظیفه باید رفتار نمود.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir