صبر و پایداری

نوع اصطلاح :
عنوان :
صبر و پایداری
زندگی انسان چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی توأم با رنج‏ها و ناهمواری‏هاست. خدای سبحان از زندگی انسان این گونه تعبیر می‏کند، لقد خلقنا الانسان فی کبد. [1] «انسان را در سختی و رنج آفریده‏ایم.» رنج و ناگواری همراه زندگی مادی این سویی است.
با ناگواری‏ها چگونه می‏توان برخورد نمود. اگر در برابر ناهمواری فرد یا جامعه خود را ببازد، در واقع میدان را برای رقیب خویش خالی نموده است. آنچه باعث ظفرمندی و سربلندی در زندگی است، پایداری در برابر ناگواری می‏باشد. آزمون‏های روزمره و نیز آزمون‏های سالانه که هر سال یک نوبت یا دو نوبت گریبان انسان را می‏گیرد، أ و لا یرون انهم یفتنون فی کل عام مرة او مرتین. [2] «آیا آنان متوجه نیتسند، که در هر سال یک مرتبه یا دو مرتبه آزمون می‏شوند.» آیه نگرش به آزمون‏های مهم سالانه است.
باید پایداری و تحمل باشد که در برابر ناملایمات سر بلند بیرون آید. پایداری پایه بالندگی و پویایی در زندگی فردی و اجتماعی است. صبر و پایداری را دین به فرد و جامعه می‏آموزد. دین این گونه پیام رسانی می‏کند: الصابرین فی البأسا و الضراء [3] «ثابت‏قدمان از سختی‏ها و کمبودها و در بهبوهه رنج و سختی و جنگ.» و نیز می‏فرماید: یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا [4] «ای کسانی که ایمان آورده‏اید ثابت قدم باشید و با هم پایداری کنید و با یکدیگر رابطه و مراوده داشته باشید.» پیام این آموزه‏ها پایداری در برابر سختی‏هاست.

پی نوشت ها:
[1] بلد، 4.
[2] توبه، 126.
[3] بقره، 177.
[4] آل عمران، 200.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir