امام، نور هدایت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام، نور هدایت‏
امام باقر (ع) در بیان جایگاه امام در جامعه‏ی اسلامی و نیاز امت به هدایتگر و مربی مقایسه‏ای میان، عالم طبیعت و نظام ارزش‏ها و معنویت صورت داده و فرموده است:
هرگاه فردی می‏خواهد مسیری را به طول چند فرسخ بپیماید، سعی می‏کند تا راهنما و راه‏شناسی بیابد تا به گمراهی نیفتد. (این در زندگی مادی است) در حالی که آدمی برای شناخت ارزش‏های الهی و راه‏های معنوی با مشکلات و پیچیدگی‏های بیشتری مواجه است و برای حرکت به سوی کمال و تعالی، به راهنما و هدایتگری راه‏شناس و مطمئن، نیاز فزونتری دارد. پس سعی کن تا در مسیر دین و معرفت حقایق معنوی و الهی، برای خود، دلیل و راهنمایی داشته باشی. [1] . امام (ع) در تفسیر آیه‏ی «اومن کان میتا فاحییناه و جعلنا له نورا یمشی به فی الناس». [2] می‏فرماید: انسان مرده کسی است که جاهل است و چیزی نمی‏شناسد و زنده شدن این انسان در پرتو نور شناخت و معرفتی است که با آن در میان جامعه به درستی حرکت کند و این نور همان امام و پیشوای الهی است که به او اقتدا کرده، و از وی پیروی می‏کند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] قال ابوجعفر (ع) یا اباحمزة! یخرج احدکم فراسخ فیطلب لنفسه دلیلا و انت بطرق السماء اجهل منک بطرق الارض، فاطلب لنفسک دلیلا. اصول کافی 1 / 184.
[2] انعام / 122.
[3] سمعت اباجعفر (ع) یقول فی قول الله تعالی: «اومن کان میتا..» فقال: میت لا یعرف شیئا و «نورا یمشی به فی الله» اماما یؤتم به... اصول کافی 1 / 185.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir