مراد از نعيم چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراد از نعيم چيست؟
1- عبدالله بن نجيح گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: معني فرمايش خدا: (ثم لتسئلن يومئذ عن النعيم) [1] «سپس در آن روز (همه‏ي شما) از نعمتهائي که داشته‏ايد بازپرسي خواهيد شد»! چيست؟
فرمود: نعيم نعمتي است که خداوند براي شما از ولايت ما و حب محمد و آل محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - ارزاني داشته است. [2] .
2- حنان بن سدير از پدرش روايت مي‏کند که گفت: خدمت امام صادق - عليه‏السلام - بودم، حضرت طعامي براي ما آورد و ما از آن خورديم، و مانند آن تا به آن زمان طعامي نخورده بودم، سپس حضرت به من فرمود: اي سدير؛ طعام ما را چگونه ديدي؟
عرض کردم: پدرم و مادرم فدايت شوند اي فرزند رسول خدا؛ مانند آن تا به حال نخورده بودم، و گمان هم نمي‏کنم مانند آن بخورم.
سپس چشمان من پر از اشک شد و گريه کردم.
حضرت فرمود: چه چيزي تو را مي‏گرياند؟
عرض کردم: اي فرزند پيامبر؛ آيه‏اي در کتاب خدا است.
فرمود: آن آيه کدام است؟
عرض کردم: فرمايش خدا در کتابش: (ثم لتسئلن يومئذ عن النعيم) «سپس در آن روز (همه‏ي شما) از نعمتهائي که داشته‏ايد بازپرسي خواهيد شد»!
حضرت خنديدند حتي دندانهاي مبارکشان آشکار شد سپس فرمود: اي سدير؛ از طعام پاکيزه و خوشمزه، و از لباس نرم، و از رائحه‏ي خوشبو سؤال نمي‏شود، بلکه اين اشياء براي ما خلق شده و ما براي آن خلق شده‏ايم، و براي اينکه در چهارچوب اطاعت خدا در آنها تصرف کنيم.
عرض کردم: پدرم و مادرم فدايت شوند اي پسر پيامبر؛ پس نعيم چيست؟
حضرت فرمود: محبت و مودت اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب و خاندان او صلوات الله عليهم أجمعين است، خداوند در روز قيامت در ارتباط با آنها سؤال مي‏کند که چگونه اين نعمت را که به وسيله‏ي محبت علي و خاندانش - عليهم‏السلام - بر شما ارزاني داشتم سپاسگزاري نموديد؟ [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي تکاثر آيه‏ي 8.
[2] کنز الفوائد: 405، بحارالأنوار: ج 24 ص 56 ح 27.
[3] تفسير فرات: 23، بحارالأنوار: ج 24 ص 58 ح 32.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir