معني «گروهي از شما کافريد و گروهي مؤمن» چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
معني «گروهي از شما کافريد و گروهي مؤمن» چيست؟
حسين بن نعيم صحاف گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني فرمايش خدا: (فمنکم کافر و منکم مؤمن) [1] «پس گروهي از شما کافريد و گروهي مؤمن» سؤال نمودم.
حضرت فرمود: خداوند عزوجل ايمان آنها را به وسيله‏ي محبت و موالات ما اهل بيت شناخت، و کفر ورزيدن ديگران به آن شناخت، روزي که ميثاق و عهد و پيمان گرفت در حالي که همه‏ي ذرات در صلب حضرت آدم صلوات الله عليه بودند.
و از او سؤال نمودم درباره‏ي فرمايش خدا: (أطيعوا الله و أطيعوا الرسول فان توليتم فانما علي رسولنا البلاغ المبين) [2] «اطاعت کنيد خدا را، و اطاعت کنيد پيامبر را؛ و اگر روي گردان شويد، رسول ما جز ابلاغ آشکار وظيفه‏اي ندارد».
حضرت فرمود: به خدا قسم؛ هلاک نشدند آنان که قبل از شما بودند، و هلاک نمي‏شود تا زماني که قائم ما قيام کند، مگر به خاطر اينکه ولايت ما را ترک نمودند، و حق ما را انکار کردند، و رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - از دنيا خارج نشد مگر پس از آنکه حق ما را بر تمامي افراد اين امت واجب و لازم کرد، و خداوند هر کس را که بخواهد به سوي راه راست هدايت مي‏کند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي تغابن آيه‏ي 2.
[2] سوره‏ي تغابن آيه‏ي 12.
[3] اصول الکافي: ج 1 ص 426، بحارالأنوار: ج 23 ص 380 ح 68.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir