ادب کردن عمر توسط دو مرد سياه و بد هيبت

نوع اصطلاح :
عنوان :
ادب کردن عمر توسط دو مرد سياه و بد هيبت
وليد بن صبيح مي‏گويد: شبي نزد امام صادق عليه‏السلام بوديم که درب خانه زده شد. حضرت به کنيز خود فرمود: «ببين کيست؟»
کنيز بيرون رفت و بعد آمد و گفت: «عمويتان عبدالله بن علي است.»
حضرت فرمود: «داخل شود.» و به ما هم فرمود که به اطاق ديگري برويم. ما به اطاق ديگري رفتيم. وقتي که او وارد شد ما متوجه شديم، او رو به امام صادق عليه‏السلام نمود و هر چه از دهانش مي‏آمد به ايشان گفت و رفت.
سپس ما نيز بيرون آمديم. پس حضرت، از همان جايي که سخنش را قطع کرده بود، دوباره شروع به صحبت نمود.
يکي از ما گفت: «او با شما رفتاري کرد که گمان نمي‏کرديم کسي بتواند با شما آنگونه رفتار کند. نزديک بود بيرون بياييم و او را بزنيم.»
حضرت فرمود: «آرام باشيد و ميان کار ما داخل نشويد.»
پاسي از شب که گذشت باز درب کوبيده شد. حضرت به کنيز خود گفت: «ببين کيست؟» کنيز رفت و برگشت و گفت، «عمويت عبدالله بن علي است.»
امام صادق عليه‏السلام به ما فرمود: «به جايي که بوديد برگرديد.»
بعد به او اجازه‏ي دخول داد. پس عمويش با ناله وارد شد و مي‏گفت: «اي پسر برادر! مرا ببخش، خداوند ترا ببخشد. از من بگذر، خدا از تو بگذرد.»
فرمود: «خدا ترا ببخشد اي عمو! چه چيزي ترا به اين کار واداشته است؟»
او گفت: «وقتي که به رختخواب خود رفتم، دو مرد سياه و بد هيبت آمدند و مرا بستند. يکي به ديگري گفت: او را به جانب آتش ببر. او نيز مرا بسوي آتش مي‏برد که از مقابل رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم گذشتم.
گفتم:اي رسول خدا!نمي‏بيني با من چه مي‏کنند؟ حضرت رسول صلي الله عليه و اله و سلم فرمود: مگر تو نبودي که به فرزندم آن چيزها را گفتي؟!گفتم: يا رسول‏الله!ديگر اين کار را نمي‏کنم. پس دستور داد مرا رها کردند و هم‏اکنون، درد بندها را احساس مي‏کنم.»
امام صادق عليه‏السلام فرمود: «وصيت بکن.»
گفت: «به چه وصيت بکنم؟ مالي ندارم و عيالمند و مقروض نيز مي‏باشم.»
حضرت فرمود: «قرض تو به عهده من و خانواده‏ات نيز با خانواده‏ي من خواهند بود. پس وصيت کن.»
پس هنوز ما از مدينه خارج نشده بوديم که او مرد و حضرت قرضش را داد و خرج خانواده‏اش را نيز تقبل کرد و دختر او را به ازدواج پسر خود در آورد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار ج 46.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir