چگونه بر پيامبر صلوات بفرستيم؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چگونه بر پيامبر صلوات بفرستيم؟
1- زياد بن مروان از حريز روايت مي‏کند که گفت: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: فدايت شوم؛ چگونه بر پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - صلوات و درود بفرستيم؟
فرمود: بگوئيد:
«أللهم صل علي محمد و أهل بيته الذين أذهب الله عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا»
يعني: خداوندا؛ درود بفرست بر محمد و اهل بيت محمد که پليدي را از آنان دور ساختي و کاملا پاک قرار دادي.
راوي گويد: من در دلم گفتم: اللهم صل علي محمد و أهل بيته، (و بقيه را نگفتم).
حضرت (که از نهان من با خبر شد) فرمود: اين چنين نيست، به تو گفتم. بگو:
أللهم صل علي محمد و أهل بيته، بگو:
من گفتم: أللهم صل علي محمد و أهل بيته [1] .
حضرت (هنگامي که اين چنين ديد فرمود): اي حريز تو نيکو حفظ مي‏کني، (و فراموش نمي‏کني صبر کن تا تمام کنم)، و مثل آنچه که برايت مي‏گويم بگو:
«اللهم صل علي محمد و أهل بيته، الذين أذهبت عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا»
(راوي گويد): من هم همان طور که حضرت فرمود گفتم:
سپس حضرت فرمود بگو:
أللهم صل علي محمد و أهل بيته الذين ألهمتهم علمک، و استحفظتهم کتابک، و استرعيتهم عبادک.
أللهم صل علي محمد و أهل بيته الذين أمرت بطاعتهم و أوجبت حبهم و مودتهم.
أللهم صل علي محمد و أهل بيته الذين جعلتهم ولاة أمرک بعد نبيک صلي الله عليه و علي أهل بيته.
يعني: بارالها، بر محمد و أهل بيت او که علمت را به آنان الهام نمودي، و آنان را حافظ و نگهبان کتابت قرار دادي، و بندگانت را تحت رعايت و رهبري آنان قرار دادي، درود بفرست.
بارالها؛ بر محمد و اهل بيت او که ما را به اطاعت از آنها دستور دادي، و محبت و مودت و دوستي آنها را بر ما واجب نمودي درود بفرست.
بارالها؛ بر محمد و اهل بيت او که متوليان امر (دين تو) بعد از پيامبرت - صلي الله عليه و آله و سلم - هستند درود بفرست. [2] .
2- عبدالله بن سنان گويد: با گروهي از اصحابمان نزد امام صادق - عليه‏السلام - بوديم که حضرت ابتداء به ما فرمود: شما چگونه بر پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - صلوات و درود مي‏فرستيد؟
عرض کرديم: مي‏گوئيم: اللهم صل علي محمد و آل محمد.
حضرت فرمود: مثل اينکه شما به خدا دستور مي‏دهيد که بر آنها صلوات بفرستد.
عرض کرديم: پس چگونه صلوات بفرستيم؟
سپس حضرت دعايي را تعليم نمودند و فرمودند: اين طور بگوئيد (و به جهت اهميت اين دعا ترجمه‏ي آن را در اختيار خوانندگان گرامي مي‏گذاريم.
بارالها: اي بالا برنده‏ي اجرام بالا و آسماني، و اي پهن کننده‏ي گسترده‏ها (يا اي سازنده‏ي کرات و اجرام بيضوي شکل) و اي ايجاد کننده‏ي زمين و آسمانها، تو از ما پيمان گرفتي، و ما به نبوت و پيامبري محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - اقرار نموديم، و به ولايت علي بن ابي‏طالب - عليه‏السلام - اعتراف کرديم، و شنيديم و اطاعت نموديم، و ما را به فرستادن درود بر آنها دستور داده‏اي پس دانستيم که اين حق است و از اين دستور پيروي نموديم.
بارالها؛ من تو و محمد و علي و حاملان هشتگانه عرش و فرشته‏گان چهارگانه خزينه‏داران علمت را شاهد مي‏گيرم که آنچه انجام دادم از نمازهاي واجب براي تو و تمام نوافل و زکاتهايم، و آنچه پاکيزه است نزد تو از قول و عملم بر محمد و آل محمد است.
بارالها؛ از تو مسألت مي‏نمايم که مرا با آنها مرتبط سازي، و به وسيله‏ي آنها به خودت نزديک کني همان طوري که مرا به فرستادن صلوات بر آنها امر نموده‏اي.
و شاهد مي‏گيرم تو را که من تسليم او و اهل بيت او هستم، نه تکبر دارم و نه استنکاف مي‏ورزم، پس به وسيله‏ي صلواتت و صلوات فرشته‏گانت ما را پاکيزه کن، زيرا اين وعده و فرمايش تو است که فرمودي: (هو الذي يصلي عليکم و ملائکته ليخرجکم من الظلمات إلي النور و کان بالمؤمنين رحيما - تحيتهم يوم يلقونه سلام و أعد لهم أجرا عظيما) [3] «او کسي است که بر شما درود و رحمت مي‏فرستد، و فرشتگان او (نيز) براي شما تقاضاي رحمت مي‏کنند تا شما را از ظلمات (جهل و شرک گناه) به سوي نور (ايمان و علم و تقوا) رهنمون گرداند؛ و او نسبت به مؤمنان همواره مهربان بوده است. تحيت آنها در روزي که او را ديدار مي‏کنند سلام است؛ و براي آنها پاداش پرارزشي فراهم ساخته است».
پس ما را به وسيله‏ي سلام و تحيتت نزديک کن، و بر ما منت بگذار به دادن اجر کريمي از رحمتت و بهترين صلوات را از محمد به ما مخصوص کن، و بر آنها صلوات بفرست، زيرا صلوات و درود تو براي آنها مايه‏ي تسکين است.
و ما را به وسيله‏ي صلوات او و صلوات اهل بيت او پاک گردان، و آنچه را که به ما دادي از شناخت و معرفت به آنها نزد خودت مستقر گردان به طور ثابت نه عاريتي اي مهربانترين مهربانان. [4] .

پی نوشت ها:
[1] گويا حريز از شدت علاقه مهلت نداد آقا جملات خود را تمام کند لذا بي‏صبرانه صدر کلام را باز هم تکرار نمود، لذا امام در عبارت بعدي اشاره به علاقه شديد مي‏کند.
[2] جمال الاسبوع: ص 240، بحارالأنوار: ج 91 ص 67 ح 55.
[3] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 43 و 44.
[4] جمال الاسبوع، ص 238، بحارالأنوار: ج 91 ص 66 ح 54.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir