فائده صلوات بر پيامبر

نوع اصطلاح :
عنوان :
فائده صلوات بر پيامبر
ابن ابوحمزه از پدرش روايت مي‏کند که گفت: امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني و تفسير فرمايش خدا که مي‏فرمايد: (ان الله و ملائکته يصلون علي النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما) [1] «خدا و فرشتگان بر پيامبر درود مي‏فرستند؛ اي کساني که ايمان آورده‏ايد بر او درود فرستيد و سلام گوييد و کاملا تسليم (فرمان او) باشيد» سؤال کردم.
حضرت فرمود: صلوات و درود از ناحيه‏ي خدا، رحمت است، و از ناحيه‏ي ملائکه؛ تزکيه، (و اعتراف به پاکي است)، و از ناحيه‏ي مردم؛ دعا است.
و اما فرمايش خداي عزوجل که: «و کاملا تسليم (فرمان او) باشيد» مقصودش اين است که در برابر آنچه که از ناحيه‏ي پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - وارد شده است تسليم و خاضع باشند.
عرض کردم: چگونه بر پيامبر و آل او صلوات و درود بفرستيم؟
فرمود: بگوئيد:
«صلوات الله و صلوات ملائکته و أنبيائه و رسله و جميع خلقه علي محمد و آل محمد، و السلام عليه و عليهم و رحمة الله و برکاته».
يعني: درود خدا و درود فرشتگان و پيامبران و فرستادگان او و تمام مخلوقات او بر محمد و اهل بيت محمد - عليهم‏السلام - و سلام بر او و آنان و رحمت و برکات خدا باد.
عرض کردم: ثواب کسي که بدين شکل بر محمد و آل محمد - عليهم‏السلام - صلوات و درود بفرستد؛ چيست؟
حضرت فرمود: قسم به خدا، خارج شدن از (تمام) گناهان مانند روزي که از مادر متولد شده است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي احزاب آيه‏ي 56.
[2] معاني الأخبار: ص 368، بحارالأنوار: ج 91 ص 55 ح 27.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir