نرول «و آنها که پيوندهايي...»درباره کیست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
نرول «و آنها که پيوندهايي...»درباره کیست؟
1- عمر بن زيد گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي آيه‏ي: (و الذين يصلون ما أمر الله به أن يوصل) [1] «آنها که پيوندهايي را که خداوند دستور به برقراري آن داده، برقرار مي‏دارند»، سؤال کردم.
حضرت فرمود: درباره‏ي خاندان آل محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - نازل فرمود، و ممکن است درباره‏ي خويشاوندانت نيز باشد.
سپس فرمود: از آن کساني نباشيد که در تفسير آيه مي‏گويند: مراد همين يکي است.
مرحوم علامه مجلسي در ذيل اين حديث مي‏نويسد:
«قد» گاهي براي تحقيق و تاکيد، گاهي براي تقليل است مجازا، و تعبير امام در اين حديث با لفظ «قد» کنايه از اين است که اصل در آيه‏ي مزبور همان اولي است.
و جمله‏ي امام - عليه‏السلام - که مي‏فرمايد: مباش از آنها... تا آخر، معنايش اين است: هرگاه آيه‏اي در مورد خاصي نازل شد شما حکم آن را مخصوص به همان مورد نکنيد، بلکه به نظائر و اشباه آن معني تعميم دهيد.
يا معنايش اين است که: هرگاه معنائي براي آيه‏اي ذکر نموديم سپس معناي ديگر ذکر نموديم تو آن را انکار نکن، زيرا آيات هم ظاهر و هم باطن دارد، و ما در هر مقامي معنائي را متذکر مي‏شويم که مناسبت داشته باشد، و همه‏ي آنها حق است، و با هم منافات ندارد.
و بدين طريق ممکن است بين اخباري که در ظاهر از جهت معني با هم اختلاف در معني دارند و آن اخباري که در تفسير آيات و تأويل آنها آمده است؛ جمع کنيم. [2] .
2- عمر بن مريم گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني فرمايش خدا:
(و الذين يصلون ما أمر الله به أن يوصل) [3] «و آنها که پيوندهايي را که خدا دستور به برقراري آن داده، برقرار مي‏دارند»، سؤال نمودم.
حضرت فرمود: از مصاديق آن صله رحم است، و عالي‏ترين تأويل آن اين است رابطه‏ات را با ما حفظ کني. [4] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي رعد آيه‏ي 21.
[2] الکافي: ج 2 ص 156؛ بحارالأنوار: ج 71 ص 130 ح 95.
[3] سوره‏ي رعد آيه‏ي 21.
[4] تفسير العياشي: ج 2 ص 208، بحارالأنوار: ج 23 ص 268 ح 14.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir