کدام يک از اعياد برتر است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
کدام يک از اعياد برتر است؟
فرات بن احنف گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: فدايت شوم؛ آيا براي مسلمين عيدي هست که برتر از عيد فطر، و قربان، و جمعه و عرفه باشد؟
حضرت فرمود: بله عيدي است که از همه عيدها برتر و بزرگتر، و نزد خدا شريفتر، و آن روزي است که خداوند دين را در آن کامل کرد، و بر پيامبرش محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - اين آيه را فرو فرستاد: (أليوم أکملت لکم دينکم و أتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دينا).
«امروز دين شما را تکميل نمودم و نعمتم را بر شما تمام کردم و دين اسلام را براي شما پسنديدم».
گفتم: آن چه روزي است؟
حضرت فرمود: هرگاه يکي از انبياء بني‏اسرائيل مي‏خواست کسي را براي جانشيني پس از خودش تعيين کند و چنين مي‏نمود، آن روز را عيد قرار مي‏دادند، و آن روز روزي است که پيامبر خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - علي - عليه‏السلام - را در آن براي مردم به عنوان راهنما (و جانشين پس از خودش) منصوب نمود و بر او نازل فرمود آنچه که نازل فرمود، و دين در او کامل شد، و نعمت بر مؤمنين تمام گرديد.
گفتم: کدام روز از سال است؟
حضرت فرمود: چون ايام پس و پيش مي‏شود، لذا ممکن است يک سال شنبه يا يک شنبه يا دوشنبه، و هکذا يکي از ساير ايام هفته باشد.
گفتم: چه کاري سزاوار است در آن روز ما انجام دهيم؟
فرمود: آن روز عبادت و نماز و شکر و ستايش خدا و سرور و خوشحالي به خاطر آنچه که خداوند بر شما به وسيله‏ي آن منت گذاشت از ولايت ما است. و من دوست دارم براي شما که اين روز را روزه بگيريد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تفسير فرات: 12، بحارالأنوار: ج 37 ص 169 ح 46.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir