مردم راجع به ابوطالب چه مي‏گويند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مردم راجع به ابوطالب چه مي‏گويند؟
علي بن حسان از عموي خود نقل مي‏کند که به امام صادق - عليه‏السلام - گفتم: مردم ادعا مي‏کنند ابوطالب - عليه‏السلام - در کانوني از آتش مي‏باشد (نظر شما در اين سخن چيست)؟
حضرت فرمودند: دروغ گفتند، جبرئيل چنين مطلبي بر پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - نازل نکرد.
گفتم: پس چه چيز - در اين زمينه - نازل نمود؟
حضرت فرمودند: جبرئيل - در بعضي از حالاتش - نزد پيامبر آمد، و گفت: اي محمد؛ پروردگارت به تو سلام مي‏فرستد و مي‏گويد: اصحاب کهف (به خاطر تقيه) ايمان را کتمان داشتند، و شرک را آشکار و لذا خداوند دو أجر به آنان داد.
و ابوطالب - عليه‏السلام - نيز ايمان را کتمان کرد، و شرک را آشکار نمود، و لذا خداوند دو اجر به او داد. و او از دنيا خارج نشد تا اينکه بشارت بهشت از جانب خدا براي او آمد.
سپس فرمود: چگونه مردم چنين سخني را درباره‏ي ابوطالب - عليه‏السلام - مي‏گويند: در حالي که شبي که ابوطالب - عليه‏السلام - در روزش از دنيا رفت جبرئيل بر پيامبر نازل شد، و به ايشان گفت: يا محمد؛ از مکه خارج شو (و هجرت کن) که ديگر در مکه يار و ياوري پس از ابوطالب - عليه‏السلام - نداري. [1] .
2- محمد بن يونس از پدرش روايت مي‏کند که روزي امام صادق - عليه‏السلام - فرمودند: اي يونس؛ مردم درباره‏ي ابوطالب - عليه‏السلام - چه مي‏گويند؟
گفتم: فدايت شوم؛ مي‏گويند: او در کانوني از آتش است و در پاهاي او کفشهائي از آتش است که به وسيله‏ي آن مغز سر او مي‏جوشد.
حضرت فرمود: به خدا قسم دروغ مي‏گويند، ابوطالب جزو رفقا و همنشينان پيامبران و صديقين و شهدا و صالحين است و چه دوستان و رفقاي خوبي! [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 35 ص 111 ح 43.
[2] کنز الفوائد: 80؛ بحارالأنوار: ج 35 ص 111 ح 42.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir