مستضعف کيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مستضعف کيست؟
ابراهيم بن اسحاق (از عمرو بن اسحاق) گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال شد: تعريف مستضعف که خدا از آن در قرآن ياد کرده است؛ چيست؟
حضرت فرمود: کسي است که سوره‏اي از قرآن را خوب نداند، در حالي که خداوند طوري او را نيافريده است که نتواند خوب بداند. [1] .
2- حمران گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي فرمايش خداي عزوجل: (الا المستضعفين) [2] «مگر (کساني که) تحت فشار قرار گرفته‏اند» سؤال نمودم.
حضرت فرمود: مراد اهل ولايت است.
عرض کردم: کدام ولايت؟
حضرت فرمود: البته ولايت در دين نيست، ولي ولايت مناکحه (ازدواج) و در ارث بردن و مخالطت (معاشرت) است، و اينان نه مؤمن هستند، نه کافر، بلکه اميدوار به رحمت خدا (يا کساني هستند که امرشان متروک به اراده خدا است). [3] .
3- سليمان بن خالد گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي قول خداي عزوجل: (الا المستضعفين من الرجال و النساء و الولدان) [4] «مگر آن دسته از مردان و زنان و کودکاني که به راستي تحت فشار قرار گرفته‏اند (و حقيقتا مستضعفند)» سؤال نمودم.
حضرت فرمود: اي سليمان؛ (خيال نکن مستضعف يعني لاغر و ضعيف بلکه) در اين مستضعفين کساني وجود دارد که از تو گردنشان کلفت‏تر است.
مستضعفين گروهي هستند که روزه مي‏گيرند و نماز مي‏خوانند، شکم‏ها و شهوتهاي خود را از حرام حفظ مي‏کنند اينان حق را در غير ما (يا در غير اين کارها) نمي‏بينند، اينان به شاخه‏هاي درخت تمسک جسته‏اند.
(فأولئک عسي الله أن يعفو عنهم) «پس اينان را شايد خدا عفوشان کند» زيرا اينان به شاخه‏ها تمسک جسته بودند گر چه آنها (يعني أئمه - عليهم‏السلام - را) نمي‏شناختند، پس اگر آنان را عفو کند به رحمت خود چنين کرده است، و اگر عذاب نمايد، به سبب ضلالت آنها از چيزي که به آنها معرفي شده است مي‏باشد.
- توضيح: گويا مستضعفين کساني هستند که به اهل بيت - عليهم‏السلام - گرايش دارند ولي شناخت کافي از آنها ندارند، و لذا عفو و يا عذاب آنها بستگي به اراده خدا در قيامت دارد. [5] .
4- سماعه گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي مستضعفين، و اينکه کيانند سؤال کردم.
حضرت فرمود: آنها اهل ولايت هستند.
عرض کردم: مقصودتان کدام ولايت است؟
حضرت فرمود: اين ولايت در دين نيست، ولي ولايت در ازدواج، و ارث، و معاشرت است، اينان نه مؤمنند نه کافر، و از آنها کساني هست که امر سرنوشتشان متروک به اراده‏ي خداست.
اما فرمايش خدا: (و المستضعفين (من الرجال و النساء و الولدان) الذين يقولون ربنا أخرجنا - إلي قوله -: نصيرا) [6] «مردان و زنان و کودکاني که (به دست ستمگران) تضعيف شده‏اند همان افراد (ستمديده‏اي) که مي‏گويند: پروردگارا ما را خارج بنما... - تا آنجا که مي‏فرمايد -: (و از جانب خود) يار و ياوري (براي ما تعيين فرما)» پس آنان ما هستيم. [7] .
5- سفيان بن سمط گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: درباره‏ي مستضعفين چه مي‏گوئيد؟
حضرت مانند کسي که مي‏خواهد کسي را بترساند به من فرمود: مگر شما کسي را گذاشتيد که مستضعف باشد؟ کو مستضعفين؟ به خدا قسم حتي اين زنان مخدره در خانه‏ها مطالب و قضاياي شما را مورد گفتگوي خود قرار داده‏اند، (و بر اسرار شما مطلع شده‏اند) و آنها را با سقاهاي مدينه در کوچه‏هاي مدينه در ميان مي‏گذارند. [8] .
- توضيح: گويا امام - عليه‏السلام - از اينکه بعضي از شيعيان همه‏ي اسرار اهل بيت - عليهم‏السلام - را فاش کرده‏اند، و مراعات اصل تقيه را در آن شرايط سخت نکرده‏اند گله‏مند بودند.
6- عمران بن ابان گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي مستضعفين پرسيدم؟
فرمود: آنها اهل ولايت هستند.
عرض کردم: چه ولايتي؟
فرمود: هر آينه آن ولايت در دين نيست، بلکه ولايت در ازدواج و ارث و معاشرت است، و ايشان نه مؤمنند و نه کافر، و از آنهايند کساني که به اميد خداي عزوجل هستند (و کارشان با خداست که اگر خواهد عذاب کند يا ببخشد). [9] .

پی نوشت ها:
[1] معاني الاخبار: ص 202، بحارالأنوار: ج 69 ص 160 ح 12.
[2] سوره‏ي نساء آيه‏ي 98.
[3] عن معاني الاخبار: ص 207، بحارالأنوار: ج 69 ص 161 ح 13.
[4] سوره‏ي نساء آيه‏ي 98.
[5] معاني الاخبار: ص 202، بحارالأنوار: ج 69 ص 161 ح 14.
[6] سوره‏ي نساء آيه‏ي 75.
[7] تفسير العياشي: ج 1 ص 257؛ بحارالأنوار: ج 69 ص 163 ح 21.
[8] معاني الاخبار: ص 201، بحارالأنوار: ج 69 ص 160 ح 11.
[9] اصول کافي: ج 4 ص 128 ح 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir