ريختن خرما از درخت خشک شده

نوع اصطلاح :
عنوان :
ريختن خرما از درخت خشک شده
علي بن حمزه مي‏گويد: در خدمت امام صادق عليه‏السلام به مکه مي‏رفتم. در منزلي زير درخت خشکي نشستيم. امام صادق عليه‏السلام نظري بر آن درخت انداخت و لب مبارکش را حرکت داد، بعد فرمود: «اي درخت! ما را از آنچه خداي تعالي در تو به جهت روزي بندگانش مقرر ساخته است، بخوران.»
ناگهان ديدم که آن درخت پر از خرما شد و همينطور خرما از آن درخت مي‏ريخت، و من خرمائي که از آن بهتر باشد را نديده بودم. پس ما به خوردن آن خرماها مشغول شديم. در اين هنگام مردي اعرابي که در آنجا حاضر بود و اين معجزه را مشاهده کرده بود گفت: «اين سحر است.»
امام صادق عليه‏السلام فرمود: «ما وارث انبياء هستيم و در ميان ما سحر و ساحر و کاهن نبوده است بلکه هر چه مي‏خواهيم دعا مي‏کنيم و حق تعالي اجابت مي‏کند، آيا مي‏خواهي دعا کنم تا تو مسخ شده و بصورت سگي بشوي و به خانه خود رفته و دم بجنباني و ترا از خانه بيرون کنند.»
اعرابي جاهل گفت: «بلي! مي‏خواهم که اينطور دعا کني.»
پس آن حضرت دعا کرد و اعرابي في‏الفور بصورت سگي شد و بطرف خانه‏ي خود رفت.
امام صادق عليه‏السلام به من فرمود: به دنبال او برو و ببين که چه مي‏کند.»
من به دنبال او رفتم، ديدم که او داخل خانه خود شده و دم مي‏جنبانيد و اهل خانه او را مي‏راندند تا اينکه چوبي برداشته و بر او زدند و او را از خانه‏اش بيرون کردند. من برگشتم و خدمت امام صادق عليه‏السلام واقع را بيان کردم که در اين ما بين آن اعرابي که به شکل سگي شده بود برگشت و در برابر آن حضرت ايستاد و اشک از چشم مي‏ريخت و مي‏ناليد و خود را به خاک مي‏ماليد.
امام صادق عليه‏السلام دلش به رحم آمد و دست مبارک را بلند کرد و دعا نمود ناگهان آن اعرابي بصورت اول شد.
آن حضرت به او گفت: «ايمان آورده‏اي يا نه؟!»
گفت: «آري! آري! هزار هزار بار ايمان آوردم.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] خرايج.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir