آيا مؤمن مرگ را کراهت دارد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا مؤمن مرگ را کراهت دارد؟
سدير صيرفي گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: فدايت شوم، اي پسر پيامبر خدا؛ آيا مؤمن قبض روحش را کراهت دارد؟
حضرت فرمود: نه والله؛ هرگاه ملک الموت براي قبض روح مؤمن به بالين او بيايد، جزع و فزع مي‏کند.
ملک الموت به او گويد: اي ولي خدا؛ جزع و فزع نکن، قسم به آن کسي که محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - را به پيامبري فرستاد من به تو از پدر رحيم - اگر در کنار بالينت باشد - مهربان‏تر، و شفيق‏تر هستم، چشمت را باز کن و نگاه کن.
در آن هنگام مثال رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - و علي و فاطمه و حسن و حسين و امامان از ذريه‏ي آنها - عليهم‏السلام -، در برابر ديدگان مؤمن مجسم مي‏شود و به او گفته مي‏شود: اين رسول خدا و اين علي امير مؤمنان و اين فاطمه و حسن و حسين و امامان - عليهم‏السلام - مي‏باشند که همراهان و رفقاي تو هستند.
(حضرت فرمود:) مؤمن در اين هنگام چشم خود را باز مي‏کند، و نگاه مي‏کند، و روح او از طرف منادي پروردگار عزت خطاب مي‏شود که:
اي کسي که نفس خود را به محمد و اهل بيت او - عليهم‏السلام - مطمئن ساختي بازگرد به پروردگارت در حالي که به ولايت راضي و با ثواب خشنود هستي، و داخل شو در زمره‏ي بندگان (حقيقي) من يعني محمد و اهل بيت او، و در بهشت من داخل شو.
پس هيچ چيز نزد او از گرفتن روح او، و پيوستن به منادي محبوب‏تر نباشد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 6 ص 196 ح 49.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir