کسي از فشار قبر در امان است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
کسي از فشار قبر در امان است؟
علي بن أبوحمزة از ابوبصير نقل مي‏کند که گفت: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: آيا کسي هست که از فشار قبر در امان باشد؟
حضرت فرمود: پناه مي‏بريم به خدا، چه کم هستند کساني که از فشار قبر در امان باشند!
هنگامي که عثمان؛ رقيه - دختر پيامبر خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - را کشت،
رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - کنار قبر او ايستاد، و سر مبارک خود را به طرف آسمان نمود، و اشک از ديدگانش سرازير شد، و به مردم فرمود: همانا به ياد رقيه و آنچه او ملاقات کرد افتادم، و دلم سوخت، و از خدا خواستم، که او را از فشار قبر مصون بدارد.
حضرت فرمود: بارالها؛ رقيه را به من ببخش و او را از فشار قبر مصون بدار.
خداوند نيز دعاي او را به اجابت رساند و رقيه را به حضرت رسول - صلي الله عليه و آله و سلم - بخشيد.
و نيز حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - در تشييع جنازه‏ي سعد بن معاذ شرکت نمود، در حالي که هفتاد هزار فرشته او را تشييع مي‏کردند.
در اينجا بود که رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - سر مبارک خود را به سوي آسمان بلند نمود و فرمود: (آيا سزاوار است شخصي) مانند سعد فشار داده شود؟
راوي گويد: به حضرت صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: فدايت شوم؛ به ما روايت شده که آن فشار به اين جهت بود که سعد از (اصابت) بول اجتناب نمي‏کرد.
حضرت فرمود: پناه به خدا؛ فشار به خاطر بداخلاقي او با خانواده‏اش بود.
حضرت فرمود: مادر سعد گفت: خوشا به حالت اي سعد!
حضرت رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - به او فرمود: اي مادر سعد؛ بر خدا لازم و حتمي مکن (يعني گشايش بر سعد بستگي به لطف خدا دارد). [1] .

پی نوشت ها:
[1] فروع الکافي:1: 64، بحارالأنوار: ج 22 ص 163 ح 23.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir