نماز بر خرمن گندم جايز است؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
نماز بر خرمن گندم جايز است؟
از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال شد: آيا نماز بر خرمن جايز است؟ حضرت از آن نهي فرمود.
از حضرت سؤال شد: اگر پهن شوند و مانند سطح بشود چطور؟
حضرت فرمود: نبايد بر چيزي از طعام نماز خواند همانا آن روزي خدا براي بندگانش و نعمت او بر آنها است، پس آن را احترام کنيد و حرمت آن را داشته باشيد و پا روي آن نگذاريد، و آن را تحقير نکنيد.
همانا مردمي بودند، پيش از شما که خداوند در زندگي آنها توسعه داده بود و محصولات آنها را زياد قرار داده بود، و آنها از نان شکلي مانند سنگ، قرار دادند، و به وسيله‏ي آن محل غائط خود را پاک و تميز مي‏کردند.
خداوند آنان را به بلا گرفت و گرفتار قحطي و گرسنگي و بي‏محصولي کرد، آنان از روي ناچاري همان نانهاي آلوده را پيدا مي‏کردند و مي‏خوردند.
و اين آيه درباره‏ي آنها نازل شد: (و ضرب الله مثلا قرية کانت آمنة مطمئنة يأتها رزقها رغدا من کل مکان فکفرت بأنعم الله فأذاقها الله لباس الجوع و الخوف بما کانوا يصنعون) [1] «خداوند (براي آنان که کفران نعمت مي‏کنند) مثلي زده است: منطقه‏ي آبادي که أمن و أمان و آرام و مطمئن بود، و همواره روزيش از هر جا و مکاني مي‏رسيد، اما به نعمت‏هاي خدا ناسپاسي کردند و خداوند به خاطر اعمالي که انجام مي‏دادند لباس گرسنگي و ترس را بر اندامشان پوشانيد». [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره ي نحل آيه ي 112.
[2] دعائم الاسلام: ج 1 ص 179، بحارالأنوار: ج 81 ص 98 ح 16.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir