سرنوشت کسي که حج را به تأخير بياندازد

نوع اصطلاح :
عنوان :
سرنوشت کسي که حج را به تأخير بياندازد
1- کليب گويد: ابوبصير از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال نمود در حالي که من مي‏شنيدم: مردي صد هزار دارد ولي مي‏گويد: امسال به حج مي‏روم، سال ديگر به حج مي‏روم (يعني امسال را سال ديگر مي‏کند) و همين طور حج را به تأخير انداخت تا اينکه مرگ او فرا مي‏رسد، در حالي که حجة الاسلام را بجا نياورده (حکم او چيست و وضع او چگونه است)؟
حضرت فرمود: اي ابوبصير؛ مگر نشنيدي فرمايش خداي متعال را: (و من کان في هذه أعمي فهو في الآخرة أعمي و أضل سبيلا) [1] «اما کسي که در اين جهان (از ديدن چهره‏ي حق) نابينا بوده است، در آخرت نيز نابينا و گمراه‏تر است»!
او نسبت به يکي از فرايض الهي کور است، (يعني اين عمل مهم را ناديده گرفته است، و لذا به سرنوشت کوردلان مبتلا مي‏شود).[2] .
2- از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال شد که مجازات مردي که حج را به خاطر تجارتي که مشغول است يا قرضي که دارد به تأخير مي‏اندازد چيست؟
حضرت فرمود: هيچ عذري ندارد، سزاوار نيست براي چنين شخصي که حج را به تأخير بيندازد، و چنانچه در اين حالت بميرد در حالي مرده است که شريعتي از شرايع اسلام را ترک کرده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي اسراء آيه‏ي 72.
[2] تفسير العياشي: ج 2 ص 306، بحارالأنوار: ج 96 ص 12 ح 40.
[3] دعائم الاسلام: ج 1 ص 288، بحارالأنوار: ج 96 ص 22 ح 85.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir