زنده کردن محمد بن حنفيه

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنده کردن محمد بن حنفيه
ابوهاشم اسماعيل بن محمد حميري مي‏گويد: خدمت امام صادق عليه‏السلام شرفياب شدم و عرض کردم: «اي فرزند رسول خدا! شما درباره‏ي من فرموده‏ايد که من بر چيزي نيستم، و حال آنکه من عمرم را در محبت شما فاني کردم و مردم را به جهت شما هجو کردم.»
حضرت فرمود: «آيا تو در حق محمد بن حنفيه قدس سره نگفته‏اي که:

حتي متي والي و کم المدي‏
يابن الوصي و انت حي ترزق‏

تاوي برضوي لا تزال و لا تري‏
و بنا اليک من الصبابة اولق‏

(يعني: تا کي و تا چه مدت اي پسر وصي پيغمبر صلي الله عليه و اله و سلم زنده باشي و روزي بخوري و در کوره رضوي اقامت طولاني داشته باشي و پيوسته در آنجا باشي و ديده نشوي و حال آنکه از ذوق و عشق تو ديوانه هستيم)
آيا تو قائل نشده‏اي که محمد بن حنفيه، قائم است در شعب رضوي و شيري از طرف راست و شيري در طرف چپش است و صبح و شام روزيش مي‏رسد؟!
واي بر تو! رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم و علي و حسن و حسين عليهم‏السلام بهتر از محمد بن حنفيه بودند و مرگ را چشيدند.
من گفتم: «آيا براي اين دليلي هست؟»
حضرت فرمود: «بلي! بدرستي که پدرم به من خبر داد که او بر جنازه‏ي محمد نماز خواند و در دفنش حاضر بود. من به تو آيتي را نشان مي‏دهم.»
سپس امام صادق عليه‏السلام دست مرا گرفت و بسوي قبري برد و دست خود را بر آن زد و دعائي خواند.
در همان حال قبري شکافته شد و مردي که موهاي سر و ريشش، سفيد بود از قبر بيرون آمد و خاک از سر و صورتش مي‏ريخت.
او به من گفت: «اي ابوهاشم! مرا مي‏شناسي؟!» من گفتم: «نه.»
گفت: «من محمد بن حنفيه هستم، همانا امام بعد از حسين عليه‏السلام، علي بن الحسين عليه‏السلام است و بعد از او ايشان است.» و به امام صادق عليه‏السلام اشاره کرد. سپس داخل قبر شد و قبر بهم آمد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ثاقب المناقب.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir