چرا مردم به حجر اسود و رکن يماني دست مي‏کشند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا مردم به حجر اسود و رکن يماني دست مي‏کشند؟
بريد عجلي گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: چگونه و چرا فقط مردم به حجر اسود، و رکن يماني دست مي‏کشند، و دست کشيدن به دو رکن ديگر مستحب نيست؟
حضرت فرمود: عباد بن صهيب نيز چنين سؤالي را از من کرد و من به او گفتم: چون رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - به اين دو مکان دست کشيد و به آن دو رکن دست نکشيد، و مردم بايد همان کاري را انجام بدهند که رسول اکرم - صلي الله عليه و آله و سلم - انجام داد. و من به تو خبر خواهم داد غير آنچه به عباد خبر دادم.
همانا حجر اسود و رکن يماني در طرف راست عرش خدا است، و خداي تبارک و تعالي دستور داد که به آنچه در طرف راست عرش او است دست کشيده شود.
عرض کردم: چرا مقام ابراهيم - عليه‏السلام - در طرف چپ است؟
حضرت فرمود: چون براي حضرت ابراهيم - عليه‏السلام - در روز قيامت مقامي است و براي محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - مقامي است.
و مقام محمد - صلي الله عليه و آله و سلم - در طرف راست عرش پروردگار است، و مقام ابراهيم - عليه‏السلام - در طرف چپ عرش او است.
پس مقام ابراهيم اينجا همان جايي است که در روز قيامت است. و عرش پروردگار ما را، روبرو است نه طرف عقب. [1] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرايع: ص 428، بحارالأنوار: ج 96 ص 222 ح 16.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir