آيا سعي واجب است يا مستحب؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
آيا سعي واجب است يا مستحب؟
يکي از اصحابمان گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي سعي بين صفا و مروه سؤال کردم که آيا واجب است يا مستحب؟
حضرت فرمود: واجب است.
(راوي) گويد: عرض کردم: مگر نه خدا در قرآن کريم مي‏فرمايد: (فلا جناح عليه أن يطوف) [1] «پس مانعي نيست که بر آن دو طواف کنند».
حضرت فرمود: اين مربوط مي‏شود به عمرة القضاء، هنگامي که رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - بر قريش شرط کرد که هنگام سعي بين صفا و مروه بتها را بردارند، و حضرت و مسلمانان سعي کردند، ولي يکي از اصحاب ايشان مشغول به کاري شد و سعي نکرد تا اينکه بتها برگردانده شدند.
و لذا عده‏اي از اصحاب خدمت رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - عرض کردند: که فلاني سعي نکرده است و قريش بتها را به جاي خود برگردانده‏اند (تکليف چيست)؟
حضرت فرمود: خداي عزوجل اين آيه را بر آنها نازل فرمود: (ان الصفا و المروة من شعائر الله فمن حج البيت أواعتمر فلا جناح عليه أن يطوف بهما) «همانا صفا و مروه از شعائر الهي هستند کسي که حج خانه‏ي خدا کند يا عمره انجام دهد اشکالي ندارد مي‏تواند بين آن طواف نمايد».
يعني اشکالي ندارد بين اين دو مکان (صفا و مروه) که از شعائر الهي هستند سعي کنيد گر چه بتها روي آنها باشد.
و هرگز اعمالي به رويه‏ي مشرکان که بتهايي بر اين دو کوه نصب کرده بودند، از موقعيت اين دو مکان مقدس نمي‏کاهند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي بقره آيه‏ي 158.
[2] تفسير العياشي: ج 1 ص 70، بحارالأنوار: ج 96 ص 237 ح 15.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir