علت غسل جنابت چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
علت غسل جنابت چيست؟
زنديق به امام صادق - عليه‏السلام - گفت: علت غسل بعد از جنابت چيست در حالي که آنچه از او صادر شده است کار حلالي بوده، و حلال که موجب پليدي نمي‏شود؟
حضرت فرمود: جنابت به منزله‏ي حيض است، زيرا نطفه (مني) خوني است که پا نگرفته است، و جماع محقق نمي‏شود مگر با حرکت شديد، وشهوت غالبي. و هرگاه انسان از جماع فارغ شد بدنش نفس مي‏کشد، و مرد بوي بدي در خود استشمام مي‏کند و لذا غسل واجب مي‏شود.
از اين گذشته غسل جنابت يک امانتي است که خداوند از بنده‏اش خواسته است که آن را همواره رعايت کند (و انجام بدهد)، زيرا خواسته است بندگان خود را به وسيله‏ي آن آزمايش کند. [1] .
- توضيح: مراد از تنفس بدن شايد اين باشد که به هنگام حصول جنابت تمام منافذ روي پوست بدن باز مي‏شود، و برگشتن به حالت اوليه ميسر نيست مگر به وسيله‏ي رسيدن آب به آنها.
و باز شدن منافذ پوست بدن راه را براي ورود ميکروبها آماده مي‏سازد.

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 10 ص 181.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir