بردن شخصي به عراق در يک لحظه

نوع اصطلاح :
عنوان :
بردن شخصي به عراق در يک لحظه
مي‏گويند: روزي معلي بن خنيس در حالي که بسيار ناراحت و غمگين بود خدمت امام صادق عليه‏السلام رسيد. امام صادق عليه‏السلام به او فرمود: «اي معلي! چرا ناراحت هستي؟!» معلي بن خنيس گفت: «شنيده‏ام که در عراق وبا است و به خاطر اهل و عيال خود اندوهناک مي‏باشم.» حضرت فرمود: «مي‏خواهي ايشان را ببيني؟» او گفت: «بلي.» حضرت فرمود: «نزديک بيا.» پس دست مبارک خود را بر چشم و روي او کشيد و از او پرسيد: «اکنون کجا هستي؟!»
او گفت: «خود را در خانه‏ي خود مي‏بينم و اين زن من است و اينها فرزندان من مي‏باشند.» معلي مي‏گويد: «من از خانه بيرون آمدم در حالي که ايشان را سير ديده و با زن خود مقاربت کردم.» بعد امام صادق عليه‏السلام او را طلبيد و دست بر روي او ماليد و فرمود: «خود را در کجا مي‏بيني؟!» گفت: «با شما در مدينه و اين منزل شما است.» حضرت فرمود:اي معلي! اسرار ما را نقل نکنيد که خود را اسير مردم کنيد. اي معلي! هر کس که احاديث صعب و سخت ما را کتمان کند خدا نوري از ميان دو چشم او ساطع مي‏گرداند و او را در ميان مردم عزيز مي‏کند و هر که افشا کند، نميرد مگر آن که درد حربه و سلاح به او برسد و يا در زنجير و بند بميرد.اي معلي! تو کشته خواهي شد! براي مرگ آماده باش.»
پس چند وقت بعد معلي بن خنيس را به دار کشيدند، امام صادق عليه‏السلام فرمود: «من معلي را به امري فرمان دادم ولي او مخالف دستورم عمل کرد و خود را به کشتن داد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] خلاصة الأخبار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir