چرا خون و شراب و مردار و گوشت خوک حرام شد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا خون و شراب و مردار و گوشت خوک حرام شد؟
مفضل بن عمر گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: فدايت شوم؛ خبر ده مرا چرا خدا خوردن خون و شراب و گوشت مردار، و گوشت خوک را تحريم کرد؟
حضرت فرمود: خداوند متعال چيزي را بر بندگانش حرام و يا حلال نکرده است به خاطر آنکه به چيزي که حرام کرده است علاقه و رغبت داشته باشد، و يا چيزي را که حلال نموده کراهت داشته باشد، ولي خداوند عزوجل مخلوقات خود را آفريد و دانست که چه چيزي براي بقا و قوام بدنشان مفيد و مصلح مي‏باشد و لذا آن را برايشان (از راه لطف و کرم و به خاطر رعايت مصلحتشان) حلال نمود.
و دانست چه چيزي براي آنها مضر است و لذا از آن نهي نمود و تحريم کرد.
سپس براي کسي ناچار و مضطر است به مقدار همان مدت اضطرار و ناچاري، و در حد نياز بدنشان مجاز نموده نه بيشتر.
سپس فرمود: اما مردار؛ بدين جهت تحريم شده است چون کسي مدام از آن نمي‏خورد مگر اينکه بدنش ضعيف و نحيف مي‏شود، و نيروي آن از بين مي‏رود، و نسل او قطع خواهد شد، و کسي که گوشت مردار مي‏خورد مبتلا به مرگ فجأة و ناگهاني خواهد شد.
و اما خون؛ بدين جهت تحريم شده است چون موجب پيدايش آب زرد و فساد بوي دهن، و بداخلاقي درندگي (يا زشت شدن بشره‏ي چهره) و سنگدلي، و کمي رأفت و رحمت مي‏شود تا جايي که باکي نخواهد داشت که فرزند يا پدر و مادر خود را بکشد، و دوستش و رفيقش از خطر او در امان نباشند.
و اما تحريم گوشت خوک؛ براي اين جهت است که خداي تبارک و تعالي قومي را به صورتهاي گوناگون مسخ نمود شبيه خوک و خرس و ميمون سپس از خوردن چيزي که مسخ شده است و همچنين نسل آن نهي نمود، تا مردم از آن استفاده نکنند، و عقوبت آن را دست کم نگيرند.
و اما شراب؛ پس آن را به علت فساد و تأثيري که دارد حرام نمود و فرمود: کسي که مدام شراب بخورد گرفتار رعشه مي‏شود، و نور چهره‏اش را از بين مي‏برد، و مردانگي او را منهدم مي‏سازد، و او را جسارت مي‏دهد تا بر محرمهاي خود تعدي کند، و از ريختن خونها، و ارتکاب زنا باکي نداشته باشد، و هرگاه شخص مست شد خوف اين مي‏رود که به محارم خود حمله ور شود و با او زنا کند بدون اينکه بفهمد چه مي‏کند.
و شراب به کسي که آن را مي‏خورد چيزي نمي‏دهد مگر همه‏ي شرها را. [1] .

پی نوشت ها:
[1] فروع الکافي: ج 6 ص 249، بحارالأنوار: ج 62 ص 134 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir