دختران امام

نوع اصطلاح :
عنوان :
دختران امام
امام صادق عليه‏السلام سه دختر داشت:
1- ام فروه که همنام مادرش بود.
اين ام فروه عروس زيد بن علي بن الحسين بود.
2- اسماء
3- فاطمه
اين دو بانو از نظر تاريخ شهرتي ندارند.

همسران و فرزندان امام صادق
امام صادق عليه‏السلام ده فرزند داشت که از اين تعداد سه نفر دختر و هفت نفر پسر بوده‏اند. فرزندان پسر آن بزرگوار عبارتند از:
1. اسماعيل؛ 2. عبدالله؛ 3. موسي؛ 4. اسحاق؛ 5. محمد؛ 6. عباس و 7. علي.
اسماعيل بزرگترين فرزند امام صادق عليه‏السلام بود و قبل از فوتش گمان بر آن بود که به جاي پدر خواهد نشست؛ ولي وي در سال صد و سي و پنج هجري رحلت کرد. امام عليه‏السلام او را بسيار دوست مي‏داشت و به خاطرش سخت دلتنگ و محزون شد.
فرقه‏ي اسماعيليه - که امروزه تحت رهبري آقاخان کريم اداره مي‏شود - به امامت اسماعيل معتقدند و امام هفتم يعني موسي بن جعفر عليه‏السلام را امام نمي‏دانند. جنازه‏ي اسماعيل را مردم مدينه از خانه‏ي امام عليه‏السلام تا قبرستان بقيع بر دوش حمل کردند.
دومين فرزند امام عليه‏السلام عبدالله افطح بود. افطح، لقب کسي است که سر بزرگ و پاي پهني داشته باشد. فرقه‏ي افطحيه مردمي هستند که به امامت عبدالله، پس از امام صادق عليه‏السلام، معتقدند.
مادر اسماعيل و عبدالله، فاطمه دختر حسين فرزند امام سجاد مي‏باشد.
اسحاق مردي دانشمند و زاهد بود و به امامت برادر گراميش موسي بن جعفر عليه‏السلام ايمان داشت. وي از جانب مادر با امام موسي عليه‏السلام برادر تني بود. مادر اين دو بزرگوار حميده‏ي بربريه است.
محمد آن چنان زيبا بود که وي را به ديباج تشبيه کرده‏اند. او مردي شجاع و پارسا بود و در خلافت مأمون بر ضد حکومت وقت قيام کرد و در خراسان از دنيا رفت.
عباس به فضل و کرم معروف بود و علي بن جعفر که از علما و رجال حديث است، مردي متقي و پرهيزکار بود. وي ملازمت برادرش موسي بن جعفر عليه‏السلام را اختيار کرد.
علي بن جعفر، از برادرش موسي بن جعفر عليه‏السلام بسيار حديث روايت کرده است. علي بن جعفر پس از امام موسي عليه‏السلام و امام رضا عليه‏السلام و امام جواد عليه‏السلام هم چنان زنده بود و امامت امام هادي عليه‏السلام را درک نمود.
فرزند هفتم امام صادق عليه‏السلام، امام موسي کاظم عليه‏السلام مي‏باشد که شرح زندگي او خواهد آمد و اين چند فرزند پسر از مادران متعددي بودند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir