قبل از بعثت پيامبر اسلام حج بود يا خير؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
قبل از بعثت پيامبر اسلام حج بود يا خير؟
حلبي گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال شد که آيا قبل از بعثت پيامبر اسلام - صلي الله عليه و آله و سلم - فريضه‏ي حج انجام مي‏شد؟
حضرت فرمود: بله، و شاهدش قول شعيب به موسي در قرآن کريم است (حضرت موسي) هنگامي که مي‏خواست (با دختر شعيب) ازدواج کند گفت: (علي أن تأجرني ثماني حجج) [1] «به اين شرط که هشت حج (سال) براي من کار کني» و نگفت: هشت سال.
و شاهد ديگر اينکه آدم و نوح حج نمودند و سليمان بن داوود با انس و جن و پرنده و باد خانه‏ي خدا را حج نمود.
و حضرت موسي سوار بر شتر سرخ حج نمود در حالي که مي‏گفت: لبيک لبيک.
و شاهد ديگرش فرمايش خداست: (ان أول بيت وضع للناس للذي ببکة مبارکا و هدي للعالمين) [2] «نخستين خانه‏اي که براي مردم (و نيايش خداوند) قرار داده شده همان است که در سرزمين مکه است؛ که پربرکت، و مايه‏ي هدايت جهانيان است».
و (در جائي ديگر از قرآن) مي‏فرمايد: (و اذ يرفع ابراهيم القواعد من البيت و اسماعيل) [3] «و (نيز به ياد آوريد) هنگامي را که ابراهيم و اسماعيل پايه‏هاي خانه‏ي (کعبه) را بالا مي‏بردند».
(و در موضع ديگر): «أن طهرا بيتي للطائفين و العاکفين و الرکع السجود) [4] «اينکه خانه‏ي مرا براي طواف کنندگان و مجاوران و رکوع کنندگان و سجده‏کنندگان، پاک و پاکيزه کنيد!».
و همانا خداوند سنگ سياه (حجرالاسود) را براي آدم نازل نمود، در حالي که کعبه وجود داشت. [5] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي قصص آيه‏ي 27.
[2] سوره‏ي آل عمران آيه‏ي 96.
[3] سوره‏ي بقره آيه‏ي 127.
[4] سوره‏ي بقره آيه‏ي 125.
[5] تفسير العياشي: ج 1 ص 346، بحارالأنوار: ج 96 ص 65 ح 43.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir