تفسير «و اگر زندگي خود را با...» چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
تفسير «و اگر زندگي خود را با...» چيست؟
محمد حلبي گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني و تفسير فرمايش خدا: (و ان تخالطوهم فاخوانکم والله يعلم المفسد من المصلح) [1] «و اگر زندگي خود را با زندگي آنان بياميزيد، (مانعي ندارد؛) آنها برادر (ديني) شما هستند. (و همچون يک برادر با آنها رفتار کنيد!) خداوند، مفسدان را از مصلحان، بازمي‏شناسد» سؤال نمودم.
حضرت فرمود: از اموالشان به اندازه‏ي کفايتشان جدا مي‏کني، و از اموال خودت به اندازه‏ي کفايتت جدا مي‏کني سپس مصرف مي‏کني. (يعني در صورتي که با هم شريک هستيد). [2] .
علي گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي معني فرمايش خدا که: (و ان تخالطوهم فاخوانکم) «و اگر زندگي خود را با زندگي آنان بياميزيد، (مانعي ندارد؛) آنها برادر (ديني) شما هستند. (و همچون يک برادر با آنها رفتار کنيد)» که درباره‏ي ايتام نازل شده است، سؤال نمودم.
حضرت فرمود: مثلا يتيم از خرما و دوغ به اندازه‏ي نيازش و شما هم از آن اشياء به اندازه‏ي نياز خود مصرف کنيد. و خداوند مي‏داند چه کسي درست عمل مي‏کند و چه کسي فساد مي‏کند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي بقره آيه‏ي 220.
[2] تفسير العياشي: ج 1 ص 107، بحارالأنوار: ج 72 ص 11 ح 40.
[3] تفسير العياشي: ج 1 ص 108، بحارالأنوار: ج 72 ص 11 ح 41.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir