ورع چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
ورع چيست؟
1- حفص بن غياث گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال کردم: شخص با ورع کيست؟
فرمود: کسي است که از محرمات الهي اجتناب کند. [1] .
2- فضيل بن عياض گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: شخص با ورع کيست؟ حضرت فرمود: (فقطع دابر القوم الذين ظلموا و الحمد لله رب العالمين) [2] «کسي که از محرمات الهي دوري کند». [3] .
و اگر از شبهات اجتناب نکند در حرام مي‏افتد، بدون اينکه متوجه شود و اگر منکر را ببيند و آن را انکار نکند در حالي که توانائي بر تغيير آن دارد پس او در حقيقت دوست داشته که خدا معصيت شود، و هر کس دوست داشته باشد که خدا معصيت شود با دشمني با خدا اعلام جنگ کرده است.
و هر کس دوست داشته باشد که ظالمان و ستمگران بمانند (و سلطه‏ي آنان ادامه پيدا کند) در حقيقت دوست داشته است که خدا معصيت شود؛ در حالي که خداوند متعال خود را بر هلاک کردن ستمگران ستايش و مدح کرده است. «و (به اين ترتيب) دنباله‏ي (زندگي) جمعيتي که ستم کرده بودند، قطع شد، و ستايش مخصوص خداوند پروردگار جهانيان است».

پی نوشت ها:
[1] الکافي: ج 2 ص 77، بحارالأنوار: ج 67 ص 299 ح 8.
[2] سوره‏ي أنعام آيه‏ي 44.
[3] معاني الاخبار: ص 252، بحار الانوار: ج 67 ص 304 ح 15.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir