نذر سالانه هزار دينار به امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
نذر سالانه هزار دينار به امام صادق
حضرت امام صادق عليه‏السلام فرمود: کسي که کار خود را با لطف و مدارا انجام دهد به آن چه از مردم متوقع است نائل خواهد شد.
مردي از حدود خراسان که از محبان خاندان اهل‏البيت عليهم‏السلام بود از ثروت و نعمت فراواني برخوردار بود و هر سال هزار دينار نذر امام صادق عليه‏السلام کرده بود و همسرش که دخترعمويش بود نيز ثروت زيادي داشت و چون شوهرش دوستدار اهل‏البيت عليهم‏السلام بود روزي به او گفت: اي پسر عمو امسال خيلي آرزوي طواف خانه کعبه را دارم چه مي‏شود که مقدمات سفر مرا فراهم کني تا همچنانکه در اينجا انيس تو هستم در سفر در کجاوه نيز جليس تو باشم. شوهر تقاضاي او را پذيرفت و مقدمات سفر او را نيز فراهم کرد. آن زن صالحه براي خانواده و فرزندان امام صادق عليه‏السلام هداياي نفيسي از جواهرات و پارچه و غيره همراه برداشت و شوهرش نيز هزار دينار طلاي احمر براي نذري که داشت داخل کيسه‏اي کرد و به همسرش سپرد و زن کيسه را با مقداري پارچه در صندوقي گذاشت و عازم شدند بالاخره بعد از طي مسافتهاي طولاني به مدينه رسيدند و شوهر خواست که به خدمت امام صادق عليه‏السلام برسد. کيسه زر را از همسرش طلب کرد و زن هر چه جستجو کرد کيسه زر پيدا نشد به شوهرش گفت: تمامي وسائل موجود است به غير از کيسه زر که شما نذر حضرت کرده بودي. و هر دو مأيوس شدند و شوهر مقداري از زيورآلات همسرش را به امانت و گرويي نزد افراد قافله گذاشت و هزار دينار از آنان گرفت تا نذرش را ادا کند. و سپس آن را نزد حضرت آورد و با کمال احترام و تواضع از حضرت اجازه خواست که همسرش به حضور خانواده امام مشرف شود.
حضرت اجازه دادند و بعد فرمودند: اين کيسه را بردار که ما آن کيسه را گرفتيم. آن مرد گفت: يابن رسول‏الله کيفيت گرفتن آن چگونه است؟ که غير از من و همسرم کسي از آن اطلاع ندارد. حضرت فرمود: ما براي آن وجه مراجعه کننده‏اي داشتيم و اجنة خدمتکار ما هستند وقتي در کاري عجله باشد از آن‏ها استفاده مي‏کنيم آن‏ها هم به سرعت کار را انجام مي‏دهند و يکي از آن‏ها کيسه زر را از ميان وسائل همسرت برداشت و آورد و آن را براي امري مصرف کرديم. وقتي خراساني اين سخن را شنيد موجب افزايش بصيرت و ايمان او نسبت به اهل‏بيت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم گرديد و کيسه را برداشت و دينارهايي را که قرض گرفته بود به رفقاي خود پس داد و جواهر آلات همسرش را از گرويي بيرون آورد و به منزل خود برد. وقتي برگشت ديد همسرش در حال احتضار است از کنيز خدمتگذارش سؤال کرد چه شده است؟ گفت: هنوز ساعتي نگذشته است که او درد دل شد و احوال او بسيار متغير شد.
وقتي خراساني آثار موت را بر چهره همسرش ديد چشم‏هايش را پوشانيد و بيرون رفت تا مقدمات کفن و دفن را آماده کند و بعد از خريد سدر و کافور و بقيه چيزهاي لازم خدمت امام صادق عليه‏السلام آمد و مسئله فوت همسرش را به اطلاع حضرت رسانيد و از امام خواهش کرد که براي خواندن نماز ميت بر سر جنازه همسرش تشريف بياورند.
حضرت فرمود: من براي سلامت و صحت همسر تو دو رکعت نماز خواندم و او را دعا کردم نگران نباش او هم اکنون در خانه نشسته است و خدمتگذاران به او خدمت مي‏کنند وقتي به خانه بروي آن چه گفتم براي تو روشن مي‏شود وقتي خراساني به خانه آمد ديد همسرش کاملا سالم است و بعد از چند روز از حضرت اجازه گرفته و عازم مکه شدند و بالاخره به مکه رسيدند. روزي با همسرش در حال طواف کعبه بود اتفاقا امام صادق عليه‏السلام نيز در حال طواف بود ناگهان نظر همسر خراساني به امام افتاد از نهايت شوق مدهوش شد و از شوهرش پرسيد اين مرد کيست؟
شوهرش گفت: او امام صادق عليه‏السلام است. زن گفت: به خدا قسم همين مرد بود که من او را ديدم که دست به پاي عرش زد و شفاعت مرا نمود تا روح مرا به من برگرداندند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir