چرا دعا مي‏کنيم ولي مستجاب نمي‏شود؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا دعا مي‏کنيم ولي مستجاب نمي‏شود؟
1- جميل گويد: مردي به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کرد: فدايت شوم؛ خداوند مي‏فرمايد: (أدعوني أستجب لکم) [1] «مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را بپذيرم» و ما دعا مي‏کنيم ولي مستجاب نمي‏شود.
حضرت فرمود: براي اينکه شما به عهدي که به خدا داديد وفا نمي‏کنيد، و خداوند مي‏فرمايد: (أوفوا بعهدي أوف بعهدکم) [2] «و به پيماني که با من بسته‏ايد وفا کنيد، تا من نيز به پيمان شما وفا کنم»، به خدا قسم؛ اگر وفا کنيد براي خدا، خدا نيز براي شما وفا مي‏کند. [3] .
2- علي بن حکم از هشام بن سالم روايت کرده است که گفت: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: اي فرزند رسول خدا؛ چرا هنگامي که مؤمن دعا مي‏کند گاهي دعايش مستجاب و گاهي مستجاب نمي‏شود در حالي که خداي عزوجل فرموده است: (و قال ربکم أدعوني أستجب لکم) [4] «پروردگارتان مي‏فرمايد مرا دعا کنيد دعايتان را اجابت مي‏کنم»؟
حضرت فرمود: بنده هنگامي که خدا را با نيت صادق و قلبي مخلص بخواند و دعا کند دعايش مستجاب مي‏شود، پس از اينکه به عهد خداي عزوجل وفا کند.
و اگر خدا را بدون نيت صادق، و اخلاص بخواند و دعا کند دعايش مستجاب نمي‏شود، مگر نه اينکه خداوند متعال مي‏فرمايد: (أوفوا بعهدي أوف بعهدکم) [5] «به عهد من وفا کنيد تا به عهد شما وفا کنم»؟ پس هر کس وفا کند، به او وفا شود. [6] .
زنديق به حضرت صادق - عليه‏السلام - گفت: مگر نه اينکه مي‏گوئي: خدا مي‏گويد: (أدعوني أستجب لکم) [7] «مرا بخوانيد، تا (دعاي) شما را بپذيريم» در حالي که ما مي‏بينيم شخص بيچاره و نيازمند دعا مي‏کند ولي دعايش به اجابت نمي‏رسد، و مظلوم و ستمديده از خدا ياري برضد دشمنش مي‏خواهد ولي او را ياري نمي‏کند؟
حضرت فرمود: واي بر تو، هيچ کس او (خدا) را نمي‏خواند مگر اينکه دعاي او را اجابت مي‏کند.
اما ستمکار پس دعايش مردود است تا وقتي که توبه کند.
و اما صاحب محق پس اگر خدا را بخواند دعاي او را مستجاب مي‏کند، و بلا را از او دفع مي‏کند بدون اينکه بداند، و ثواب بزرگي براي روز نياز او ذخيره مي‏کند.
و اگر امري که بنده طلبيده است براي او خير و مصلحت او نباشد چنين حاجت او برآورده نمي‏شود.
و مؤمن و عارف به خدا گاهي برايش دشوار است که از خدا چيزي بخواهد چون نمي‏داند اين خواسته درست است يا درست نيست.
و گاهي بنده مرگ کسي را از خدا مي‏خواهد که هنوز اجلش نرسيده است. يا باران را در وقتي مي‏خواهد که در آن صلاح نباشد، زيرا او به تدبير مخلوقاتش واردتر است، و نظير آن بسيار است، پس بفهم اين مطلب را. [8] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي غافر آيه‏ي 61.
[2] سوره‏ي بقره آيه‏ي 40.
[3] تفسير القمي: ص 38، بحارالأنوار: ج 90 ص 368 ح 3.
[4] سوره‏ي غافر آيه‏ي 61.
[5] سوره‏ي بقره آيه‏ي 40.
[6] الاختصاص: ص 242، بحارالأنوار: ج 90 ص 379 ح 23.
[7] سوره‏ي غافر آيه‏ي 61.
[8] الاحتجاج: ج 2 ص 228 و 229 ح 223، بحارالأنوار: ج 10 ص 174.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir