صحيح است بگويند ستارگان جهان را تدبير مي‏کنند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
صحيح است بگويند ستارگان جهان را تدبير مي‏کنند؟
زنديق گفت: اي حکيم؛ چه مي‏گوئي درباره‏ي کسي که مي‏گويد: تدبير اين جهان توسط ستارگان هفتگانه صورت مي‏گيرد؟
امام - عليه‏السلام - فرمود: اينان نياز دارند دليل بياورند که آن جهان بزرگتر و اين جهان کوچکتر به تدبير و ستارگاني است که در فلک مي‏چرخند و با گردش او مي‏گردند، و با اينکه خسته‏اند اما وقفه‏اي ندارند. و مدام در حرکت و سير بي‏توقفند.
سپس حضرت فرمود: هر ستاره‏اي از آنها مأمور است و تحت تدبير (و در روايت ديگر: براي هر کدام از اين ستارگان مأموري است و مدبري)، پس تمامي اين ستارگان به منزله‏ي بردگاني هستند که تحت امر و نهي ديگري هستند. و چنانچه اين ستارگان قديم و ازلي بود اين چنين از حالي به حالي ديگر تغيير پيدا نمي‏کردند.
زنديق گفت: پس به آنهايي که قايل به طبايع هستند (چه مي‏گوئيد؟) (يعني اين موجودات و حالات آنها تحت تأثير طبائع چهارگانه يعني حرارت و برودت و رطوبت و يبوست صورت مي‏گيرد، و اعتقاد به وجود صانع ماوراي آنها نيستند).
حضرت فرمودند: درباره‏ي کسي که مالک امر بقاي خود نيست و نمي‏تواند حوادث را از خود دور سازد، و شب و روز آن را تغيير مي‏دهد نمي‏تواند پيري را از خود دور سازد، و اجل را از خود دفع نمايد، چه مي‏گوئي؟ و با آن چه مي‏کني؟ [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار: ج 10 ص 181.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir