معناي احسان به پدر و مادر

نوع اصطلاح :
عنوان :
معناي احسان به پدر و مادر
ابو ولاد حناط گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - پرسيدم: خداي عزوجل که مي‏فرمايد: (و بالوالدين احسانا) [1] «و به پدر و مادر احسان کنيد» اين احسان چيست؟
فرمود: احسان اين است که با آنها نيکو معاشرت کني و آنها را مجبور نکني چيزي را که احتياج دارند از تو بخواهند، اگر چه بي‏نياز باشند (بلکه بايد اظهار نکرده وظيفه‏ي خود را انجام دهي) مگر خداوند نمي‏فرمايد: (لن تنالوا البر حتي تنفقوا مما تحبون) [2] «هرگز به نيکي نرسيد، مگر از آنچه دوست داريد انفاق کنيد»؟
سپس امام صادق - عليه‏السلام - فرمود: و اما فرمايش خدا: (اما يبلغن عندک الکبر أحدهما أو کلاهما فلا تقل لهما أف) «هرگاه يکي از آن دو يا هر دوي آنها نزد تو به سن پيري رسند کمترين اهانتي به آنها روا مدار».
يعني اگر تو را به ستوه آوردند و ملول کردند به آنها اف هم نگوئي (و اف علامت ملولي و بيزاري است) (و لا تنهرهما) «و بر آنها فرياد مزن» اگر تو را کتک زدند.
سپس فرمود: (و قل لهما قولا کريما) «و گفتار لطيف و سنجيده و بزرگوارانه به آنها بگو».
يعني به آنها بگوئي خداوند شما را بيامرزد، اين همان گفتار لطيف و بزرگوارانه است.
و فرمود: (و اخفض لهما جناح الذل من الرحمة) «و بالهاي تواضع خويش را از محبت و لطف در برابر آنان فرود آر».
يعني اينکه چشمانت را از نگاه رحمت و لطف به آنها پر کني، و صدايت را بالاتر از صداي آنها بلند نکني، و دستت را بالاي دست آنها نکني، و پيشاپيش آنها راه نروي و حرکت نکني. [3] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي اسراء آيه‏ي 23 و 24.
[2] سوره‏ي آل عمران آيه‏ي 92.
[3] اصول کافي: ج 3 ص 230 ح 1.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir