دستور نماز به سوي بيت‏المقدس از کی شد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
دستور نماز به سوي بيت‏المقدس از کی شد؟
1- ابوبصير گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - راجع به معني فرمايش خدا: (و ما جعلنا القبلة التي کنت عليها الا لنعلم من يتبع الرسول ممن ينقلب علي عقبيه) [1] «و ما، آن قبله‏اي را که قبلا بر آن بودي تنها براي اين قرار داديم که افرادي که از پيامبر پيروي مي‏کنند، از آنها که به جاهليت بازمي‏گردند مشخص شوند» سؤال نمودم که آيا پيامبر ابتدا دستور به نماز گزاردن به سوي بيت المقدس شد؟
حضرت فرمود: آري؛ رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - به سوي آسمان نگاههاي انتظار آميز مي‏نمود، چون خدا دانست که در قلب او چه مي‏گذرد فرمود: (قد نري تقلب وجهک في السماء فلنولينک قبلة ترضاها) [2] «نگاههاي انتظارآميز تو را به سوي آسمان (براي تعيين قبله‏ي نهايي) مي‏بينيم! اکنون تو را به سوي قبله‏اي که از آن خشنود باشي، بازمي‏گردانيم». [3] .
2- حلبي گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: آيا پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - به طرف بيت المقدس نماز مي‏خواند؟
فرمود: بله.
عرض کردم: آيا پشت به سوي کعبه مي‏ايستاد؟
حضرت فرمود: اما هنگامي که در مکه بود نه، و هنگامي که به مدينه هجرت فرمود بله، تا وقتي که دستور به گزاردن نماز به سوي کعبه داده شد. [4] .
3- از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال شد:
چه هنگام به پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - دستور نماز گزاردن به سوي کعبه داده شد؟
حضرت فرمود: پس از بازگشتش از جنگ بدر. [5] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ي بقره آيه‏ي 143.
[2] سوره‏ي بقره آيه‏ي 144.
[3] تهذيب الأحکام: ج 1 ص 145، بحارالأنوار: ج 19 ص 199 ح 3.
[4] فروع الکافي: ج 1 ص 79، بحارالأنوار: ج 19 ص 200 ح 5.
[5] تهذيب الاحکام: ج 1 ص 145، بحارالأنوار: ج 19 ص 199 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir