مالک بن انس

نوع اصطلاح :
عنوان :
مالک بن انس
فقيه معروف مدينه و امام مذهب مالکي از مذاهب چهارگانه‏ي اهل سنت و کتاب «الموطأ في الفقه الأحمدي» که اساس مذهب مالکي و يکي از صحاح سته‏ي اهل سنت است، از تأليفات او است،(174 - 90 هـ) او درباره‏ي امام صادق عليه‏السلام گفته است:
«جعفر بن محمد اختلفت اليه زمانا فما کنت أراه الا علي احدي ثلاث خصال: اما مصل، و اما صائم و اما يقرء القرآن [1] و ما رأت عين و لا سمعت اذن و لا خطر علي قلب بشر أفضل من جعفر بن محمد الصادق علما و عبادة و ورعا» [2] .
«مدتي نزد جعفر بن محمد رفت و آمد مي‏کردم او را پيوسته در يکي از سه حالت ديدم: يا در حال نماز بود و يا در حال روزه و يا اين که مشغول قرائت قرآن بود. مردي افضل و برتر از جعفر بن محمد صادق عليه‏السلام از نظر علم و عبادت و تقوا هرگز چشمي نديده و گوشي نشنيده و به قلبي خطور نکرده است».
«کنت آتي جعفر بن محمد و کان کثير التبسم فاذا ذکر عنده النبي اخضر و اصفر و ما رأيته قط يحدث عن رسول الله صلي الله عليه و آله الا علي طهارة [3] و لا يتکلم فيما لا يعنيه و کان من العباد و الزهاد الذين يخشون الله» [4] .
«نزد جعفر بن محمد مي‏آمدم او همواره تبسمي بر لب داشت هر وقت نام مبارک پيامبر نزد او برده مي‏شد، رنگش دگرگون گاهي زرد و گاهي سبز مي‏شد و هرگز بدون وضو حديث از رسول خدا نقل نمي‏فرمود. درباره‏ي چيزي که فائده نداشت، صحبت نمي‏کرد. او از عباد و زهادي بود که از خدا مي‏ترسند».
گويند وقتي «انس» احاديثي از امام صادق عليه‏السلام نقل مي‏کرد، مي‏گفت: موثق‏ترين و معتبرترين مردم «جعفر بن محمد عليه‏السلام» به من فرمود [5] .

پی نوشت ها:
[1] تهذيب التهذيب، ج 2، ص 104.
[2] المجالس السنية، ج 5 - التوسل و الوسيلة ابن تيميه، ص 52.
[3] تهذيب التهذيب، ج 1، ص 88، طبع و بيروت.
[4] صورتان متضادتان، ص 96، طبع هند.
[5] قاضي نعيم، شرح الاخبار دنباله‏ي 42 الف م، س. ذهبي تذکرة الحفاظ، ج 1، ص 166.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir