ابوحنيفه، نعمان بن ثابت کوفي

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابوحنيفه، نعمان بن ثابت کوفي
«ابوحنيفه» (150 - 80 هـ) معروف به «امام اعظم» امام مذهب حنفي، يکي از مذاهب چهارگانه‏ي اهل سنت درباره‏ي امام صادق عليه‏السلام چنين مي‏گويد:
«ما رأيت أفقه من جعفر بن محمد لما اقدمه المنصور بعث الي فقال: يا اباحنيفه ان الناس قد افتتنوا بجعفر بن محمد فهيي‏ء له من المسائل الشداد فهيأت له اربعين مسألة ثم بعث الي ابوجعفر و هو بالحيرة فاتيته فدخلت عليه و جعفر بن محمد جالس عن يمينه، فلما ابصرت به دخلتني من الهيبة لجعفر بن محمد الصادق ما لم يدخلني لأبي جعفر،...» [1] .
«من هرگز فقيه‏تر از جعفر بن محمد نديده‏ام. چون «منصور» خليفه‏ي عباسي به اين حدود آمد، دنبال من فرستاد و گفت: مردم به جعفر بن محمد عليه‏السلام علاقمند شده‏اند ميل دارم براي او مسائلي که بسيار مشکل باشد، در نظر بگيري. من هم چهل مسأله از مسائل مشکل را جمع‏آوري کردم بعد منصور که در «حيره» بود، به دنبال من فرستاد و به نزد او رفتم. و داخل مجلس شدم ديدم جعفر بن محمد طرف راست او نشسته است و چون نظرم به او افتاد هيبت جعفر بن محمد عليه‏السلام بيش از منصور وجودم را فرا گرفت و سلام کردم. منصور محلي را به من نشان داد نشستم سپس رو به جعفر بن محمد عليه‏السلام کرد و گفت: يا اباعبدالله اين مرد «ابوحنيفه» است.
جعفر بن محمد عليه‏السلام فرمود: بلي او را مي‏شناسم. سپس منصور به من گفت: اي ابوحنيفه از مسائلي که داري بر ابوعبدالله عرضه کن من يک يک آن مسائل را طرح کردم و او جواب مي‏داد و مي‏گفت: شما در اين مسأله اين طور مي‏گوئيد و اهل مدينه اين طور و ما اين طور مي‏گوئيم، در بعضي از مسائل ممکن است تابع شما و در بعضي ديگر نظر اهل مدينه را بپذيريم و احيانا ممکن است مخالف نظر يکي از شما و اهل مدينه يا هر دو شويم. من تمام آن چهل مسأله را طرح کردم و حتي يکي از آنها را بلا جواب نگذارد».
«ثم قال ابوحنيفه: السنا روينا أن أعلم الناس أعلمهم باختلاف الناس»؟
«سپس ابوحنيفه گفت: مگر نه آن است که هر کس به اختلاف آراي مردم آگاهتر است اعلم مردم است؟!».
«ابوحنيفه» مي‏گويد:
«لو لا السنتان لهلک نعمان»: «اگر آن دو سال نبود، نعمان هلاک مي‏شد».
«هذا ابوحنيفه و هو من أهل السنة يفتخر و يقول بأفصح لسان لو لا السنتان لهلک نعمان».
«آلوسي» مي‏گويد: «اين امام اعظم ابوحنيفه است که افتخار مي‏کند و با زبان فصيح مي‏گويد: اگر آن دو سالي که در خدمت امام جعفر صادق عليه‏السلام نشستم، نبود نعمان بن ثابت - يعني خودش - هلاک مي‏شد» [2] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابي‏حنيفه، للموفق، ج 1، ص 173 - جامع اسانيد ابي‏حنيفه، ج 1، ص 222 - تذکرة الحفاظ ذهبي، ج 1، ص 157.
[2] التحفة الاثني عشريه، ص 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir