احمد بن محمد ابن ‏ابراهيم ابن‏خلکان

نوع اصطلاح :
عنوان :
احمد بن محمد ابن ‏ابراهيم ابن‏خلکان
وی که از مشاهير مورخين و قضات و از علماي نامي قرن هفتم هجري(متوفي 681 هـ) ، مؤلف کتاب «و فيات الأعيان» بود درباره‏ي امام صادق عليه‏السلام مي‏نويسد:
«ابوعبدالله جعفر بن محمد الباقر بن علي زين‏العابدين بن الحسين بن علي ابن ابيطالب (رضي الله عنهم) أجمعين، أحد الأئمة الاثني عشر علي مذهب الامامية و کان من سادات آل البيت و لقب بالصادق لصدقه و فضله أشهر من أن يذکر و کان تلميذه ابوموسي جابر بن حيان الصوفي الطرطوسي قد ألف کتابا يشتمل علي ألف ورقة تتضمن رسائل جعفر الصادق و هي خمسمأة رسالة» [1] .
«او يکي از امامان دوازده‏گانه در مذهب اماميه و از بزرگان اهل‏بيت رسول خداست و از آن جهت به او صادق مي‏گفتند که گفتارش صادق بود و فضل و بزرگواري او مشهورتر از آن است که بيان آيد. «ابوموسي جابر بن حيان طرطوسي» شاگرد او بود. «جابر بن حيان» کتابي تأليف کرده است مشتمل بر هزار ورق و پانصد رساله و اين رساله‏ها از تعليمات جعفر بن محمد صادق عليه‏السلام بود».

پی نوشت ها:
[1] ابن‏خلکان، و فيات الأعيان، ج 1، ص 291 - ش 128.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir