محمد بن طاهر بن علي، المقدسي

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمد بن طاهر بن علي، المقدسي
معروف به «ابن‏القيسراني» ملقب به «شمس‏الدين» (متوفي 507 هـ) از اکابر محدثان اوائل قرن ششم مؤلف کتاب «الجمع بين رجال الصحيحين».
«جعفر بن محمد الصادق و هو ابن علي بن الحسين بن علي بن ابيطالب الهاشمي (رضي الله عهم) و يکني ابوعبدالله و امه أم فروة بنت القاسم بن محمد ابن ابي‏بکر الصديق کان من سادات أهل‏البيت، سمع اباه و محمد بن المکندر و عطاء ابن ابي‏رباح روي عنه عبدالوهاب الثقفي و حاتم بن اسماعيل، و وهيب بن خالد، و حسن بن عياش و سليمان بن بلال و الثوري والدار وردي و يحيي بن سعيد الأنصاري و حفص بن غياث و مالک بن انس و ابن‏جريح» [1] .
«جعفر بن محمد صادق، فرزند علي بن حسين بن علي ابن‏ابيطالب هاشمي (رضي الله عنهم)» مکني به «ابوعبدالله» مادرش «ام‏فروه» دختر «قاسم بن محمد بن ابوبکر صديق» بود از بزرگان اهل‏بيت است و از پدرش و «محمد بن مکندر و عطاء بن ابي‏رباح» استماع حديث کرد و از او «عبدالوهاب ثقفي و حاتم بن اسماعيل و وهيب بن خالد و حسن بن عياش و سليمان بن بلال و سفيان ثوري و داروردي و يحيي بن سعيد انصاري و حفص بن غياث و مالک بن انس و ابن‏جريح» حديث روايت کرده‏اند».

پی نوشت ها:
[1] الجمع بين رجال الصحيحين، ج 1، ص 70.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir