عبدالرحمن بن محمد بن خلدون

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمن بن محمد بن خلدون
مورخ و جامعه‏شناس و فيلسوف اندلسي(متوفي 808 هـ) ، مؤلف «مقدمه‏ي ابن‏خلدون» مي‏گويد:
«و أعلم أن کتاب الجفر کان أصله ان هارون بن سعيد العجلي و هو رأس الزيدية کان له کتاب يرويه عن جعفر الصادق عليه‏السلام و فيه علم ما سيقع لأهل البيت عليهم‏السلام و علي العموم و لبعض الأشحاص منهم علي الخصوص وقع ذلک لجعفر و نظائره من رجالاتهم علي طريق الکرامة و الکشف الذي يقع لمثلهم من الأولياء و کان مکتوبا عنه جعفر في جلد ثور صغير فرواه عنه هارون العجلي و کتبه و سماه الجفر باسم الجلد..» [1] .
«ابن خلدون درباره‏ي کتاب جفري که به امام صادق عليه‏السلام نسبت داده‏اند، مي‏گويد: هارون بن سعيد عجلي که رئيس زيديه بود، کتابي داشت که آن را از امام جعفر صادق عليه‏السلام روايت کرده است. در آن کتاب آنچه بر عموم اهل‏بيت و برخي از ايشان روي خواهد داد، نوشته شده بود. اين علوم بر امام جعفر صادق عليه‏السلام و ساير امامان از راه کشف و کرامت که خاص ايشان است، حاصل شده است. اين کتاب بر پوست گاوي نوشته شده بود و نزد امام جعفر صادق عليه‏السلام وجود داشت. هارون عجلي آن را از آن بزرگوار روايت کرده و از آن نسخه‏اي نوشته است».

پی نوشت ها:
[1] مقدمه‏ي ابن‏خلدون، ص 334.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir